На швајцарските Алпи загинаа пет алпинисти

3 копии

Пет алпинисти загинаа во петокот во јужниот дел од швајцарските Алпи во одвоени случаи по пад од неколку стотина метри, соопшти локалната полиција. Според портпаролот на кантоналната полиција на регионот Валишки Алпи, група од седум германски алпинисти во петокот тргнала во освојување на врвот Лагинхорн. Меѓутоа, како што се наведува во соопштението на полицијата, тие меѓусебно не биле поврзани со безбедносните јажиња/ Околу сто метри од врвот Лагинхорн висок 3.971 метар, на височина од 3.850 метри, еден од германските алпинисти кои во петокот се искачувале на Алпите, ја изгубил рамнотежата и паднал при што веднаш загинал. Тројца германски алпинисти загинале при искачување кон глечерот Меитен. Според претпоставките, еден од нив паднал во бездната и со себе ги повлекол двајцата свои колеги, се наведува во друго соопштение на швајцарската полиција Во следната несреќа во истиот регион на швајцарските Алпи во петокот настрада уште еден германски алпинист кој загина симнувајќи се од врвот Пти Мон-Колон. Од ...
| | веќе видена | слични

Пет алпинисти загинаа вчера во три одвоени несреќи на швајцарските Алпи, соопшти полицијата. - Смртоносен ден - пет луѓе ги изгубија животите на високите планини на 15. јули 2011. година, пренесува АФП делови од полициското соопштение од кантонот Вале. Во најтешкиот инцидент, тројца алпинисти загинаа во обид да се искачат на врвот Меитин, кога еден од нив паднал и повлекол уште двајца со него. Телата на тројцата алпинисти, кои паднаа од висина од неколку стотини, сеуште не се идентификувани. Германски алпинист загина кога се лизна и падна само неколку стотини местри од освојувањето на врвот Лагинхорн, висок 3.971 метри. Во третиот инцидент, неидентификуван алпинист загина кога паднал од височина од околу 20 метри, пренесе француската агенција. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На швајцарските Алпи загинаа пет алпинисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: