Пари - Јајца и сирење се продаваат под ведро небо

Летото почна, а повеќето зелени пазари се уште продаваат јајца под ведро небо и го чуваат сирењето во витрини во кои температурата е повисока од 17 степени, колку што е пропишано во законските нормативи. Раководителите на пазарите велат дека им укажале на пазарџиите тие производи да ги продаваат само претпладне кога не е многу топло, а потоа да го напуштат пазарот. Во Скопје, од вкупно 13, само пазарите во Ѓорче Петров и во Тафталиџе, како и „Зелено пазарче“, целосно ги исполнуваат стандардите за добра здравствена практика. Во другите, „Скопски пазар“, кој има обврска да ги организира пазарите, не изгради посебни простории за продажба на сирење и на јајца иако, според стандардите што ги наложува Агенцијата за храна и ветерина, мора да го направат тоа, инаку ќе следат казни за организаторот на пазарите. „Скопски пазар“ уште на почетокот на годинава најави дека ќе обезбеди услови за продажба на тие производи на пазарите, но се уште постојат тезги каде што сирењето и јајцата се продаваат на отворени тезги. - ...
| | веќе видена | слични

Останато

Деновиве во тек е своевидно јавно изјаснување на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дали би гласале за уставни измени , па на своите профили на социјалната мрежа Фејсбук ...
сите 169 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 68 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија.Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 144 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Јајца и сирење се продаваат под ведро небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: