Oткривање фрла светлина на заканата од трговија со луѓе

Полицијата ги проверува локалите во Струга (на фотографијата горе), Тетово, Гостивар и други места во западна Македонија, за кои постои сомневање дека се вклучени во шверцот со луѓе. [AФП] Неодамнешното откривање на 20 млади жени од Косово, Албанија, Бугарија, Молдавија, Романија и Србија, кои биле принудени да работат нелегално во западна Македонија, повторно ги става во фокусот напорите за спречување на трговијата со луѓе во југоисточна Европа. Жените беа откриени како работат во ноќни клубови, барови и ресторани. Многу од нив работеле во Велешта, село во близина на Струга кое некогаш беше регионален центар на проституцијата. „Факт е дека голем дел од девојките не пријавуваат таков вид криминал. Во оние случаи кога девојките дале исказ и ги поткрепиле сомневањата на полицијата [за шверц со луѓе] веднаш следуваат соодветни пријави“, рече за SETimes Иво Котевски, портпарол на македонската полиција. Експертите на граѓанското општество велат дека младите жени најчесто се намамуваат со ветувања за легитимно ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 306 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 206 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 292 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Oткривање фрла светлина на заканата од трговија со луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: