Предновогодишна Филмовизија во Охрид

Во Дом на Култура “Григов Прличев“ - Охрид , вечерва од 20 до 23 часот , ќе се одржува Предновогодишна Филмовизија . Станува збор за предновогодишниот хуманитарен спектакл, концерт кој ќе ве внесе во светот на филмската музика. Организаторите во најавата велат :Ние не сме професионалци,ние сме ГИМНАЗИЈАЛЦИ!
| | веќе видена | слични

Учениците од ОСУ „Св.Климент Охридски“ синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ одржаа хуманитарен концерт наменет за соучениците чии семејства не се во можност да обезбедат средства за планираните школски екскурзии. „Настанот се одржува веќе осма година и е со хуманитарни цели. На децата коишто не можат да си ги дозволат екскурзиите им помагаме во последниве неколку години. Околу 30-40 деца секоја година се опфатени со нашата програма за помош којашто им ја нудиме. Салата е полна со весели деца кои им помагаат на своите ученици и тоа е најважно“- изјави организаторот на настанот, професорот по латински јазик Стефан Каневче. На хуманитарниот концер учествуваа околу 70 гимназијалци кои настапија со пеење, свирење и играње. Темата на овогодинешниот концерт беше филмската музика, поради што го носи и името „Филмовизија“. Фото галерија: А.Момироска
| | веќе видена | слични

Новогодишната програма на јавната општинска установа Дом на култура „Драги Тозија“ – Ресен, синоќа продолжи со концерт на класична музика што го одржаа уметниците од трио „Интерарт“ од Битола. На синоќешниот целовечерен концерт публиката проследи дел од нивниот богат репертоар, празнично и предновогодишно адаптиран со дела од познати композитори.Утревечер во Ресен ќе гостува Народниот театар од Битола чии актери ќе ја изведат комедијата „Пијани“.Предновогодишната програма во Ресен ја организира ЈОУ Дом на култура „Драги Тозија“ и е под покровителство на општина Ресен.
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 360 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 110 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 100 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предновогодишна Филмовизија во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: