Објавена драмата „Една неважна жена“ од Оскар Вајлд

Познатата драма "Една неважна жена" од Оскар Вајлд, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски, излезе од печат во издание на Друштвото за издавачка дејност "Македоника" од Скопје. Оскар Вајлд (1854 - 1900) е ирски драматург, романсиер, есеист и поет. Прочуен по својата остроумност, луцидност и афористичност, тој е еден од најуспешните драматурзи од доцната викторијанска доба. Неговите драми до ден-денес се изведуваат во театрите во светот. Најпознати негови дела се драмите "Важно е да си Богумил", "Една неважна жена", "Идеа-лен маж", "Саломе" и "Вера", како и романот "Сликата на Доријан Греј". - "Една неважна жена" (1893) е драма во четири чина и сатира на високата класа во британ-ското општество. Дејството се одвива околу долгогодишната тајна на г-ѓа Арбатнот, чиј син Џералд има амбиции да се пробие во високите кругови на дипломатијата. На патот му стои токму мајка му, од причини што таа не сака да ги открие. Растргнат помеѓу должноста и ам-бицијата, Џералд мора да ги преиспита моралноста на луѓето и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 183 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавена драмата „Една неважна жена“ од Оскар Вајлд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: