Објавена драмата „Една неважна жена“ од Оскар Вајлд

Познатата драма "Една неважна жена" од Оскар Вајлд, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски, излезе од печат во издание на Друштвото за издавачка дејност "Македоника" од Скопје. Оскар Вајлд (1854 - 1900) е ирски драматург, романсиер, есеист и поет. Прочуен по својата остроумност, луцидност и афористичност, тој е еден од најуспешните драматурзи од доцната викторијанска доба. Неговите драми до ден-денес се изведуваат во театрите во светот. Најпознати негови дела се драмите "Важно е да си Богумил", "Една неважна жена", "Идеа-лен маж", "Саломе" и "Вера", како и романот "Сликата на Доријан Греј". - "Една неважна жена" (1893) е драма во четири чина и сатира на високата класа во британ-ското општество. Дејството се одвива околу долгогодишната тајна на г-ѓа Арбатнот, чиј син Џералд има амбиции да се пробие во високите кругови на дипломатијата. На патот му стои токму мајка му, од причини што таа не сака да ги открие. Растргнат помеѓу должноста и ам-бицијата, Џералд мора да ги преиспита моралноста на луѓето и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 180.000 пчели, кои живееле во кошници на кровот на катедралата Нотр Дам го преживеаја неодамнешниот пожар во оваа црква. „Ми олесна кога видев сателитски ...
сите 807 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 210 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 106 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 287 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавена драмата „Една неважна жена“ од Оскар Вајлд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: