Taa

Таа, тој, таа, па пак тој. Како куче и маче. Еднаш се сакаат, еднаш не можат да си признаат, друг пат гордоста е поголема и од нивната силуета. Таа позитивна, тој надуен. Таа безрезервна во давањето на љубовта, тој со свои несфатливи критериуми за кои би умрел да ги сруши, но како да помине преку својата гордост од која се гуши!? Како да помине преку гордоста со која ја брка неа од него!? На крај, ќе нема трето. Ќе попушти тој, ќе се слее со неа. Ќе се скроти таа, ќе дише во негов ритам… и ќе бидат најсреќни, оти веќе сè им е заедничко. Таа млада, убава и весела ќе продолжи со животот… ќе најде љубов каква што посакува. Тој горд, убав и привлечен ќе продолжи понатаму, ќе бара, но ниедна нема да го сака толку силно, толку безрезервно и толку несебично! Застанува пред огледалото гола. Со капки по телото. Трепери како уште да го чувствува млазот вода на кожата. Стои така две-три минути гледајќи си во душата. Некако ѝ е матно, како прст прашина да се насобрала на големото огледало. Големо со исти размери како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 132 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 249 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 294 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Taa

Од:
До кого (е-маил):
Порака: