Taa

Таа, тој, таа, па пак тој. Како куче и маче. Еднаш се сакаат, еднаш не можат да си признаат, друг пат гордоста е поголема и од нивната силуета. Таа позитивна, тој надуен. Таа безрезервна во давањето на љубовта, тој со свои несфатливи критериуми за кои би умрел да ги сруши, но како да помине преку својата гордост од која се гуши!? Како да помине преку гордоста со која ја брка неа од него!? На крај, ќе нема трето. Ќе попушти тој, ќе се слее со неа. Ќе се скроти таа, ќе дише во негов ритам… и ќе бидат најсреќни, оти веќе сè им е заедничко. Таа млада, убава и весела ќе продолжи со животот… ќе најде љубов каква што посакува. Тој горд, убав и привлечен ќе продолжи понатаму, ќе бара, но ниедна нема да го сака толку силно, толку безрезервно и толку несебично! Застанува пред огледалото гола. Со капки по телото. Трепери како уште да го чувствува млазот вода на кожата. Стои така две-три минути гледајќи си во душата. Некако ѝ е матно, како прст прашина да се насобрала на големото огледало. Големо со исти размери како ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 319 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 168 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Taa

Од:
До кого (е-маил):
Порака: