Небиднина


Патував долго, патував цела вечност од мене до твојата небиднина. Низ пожари патував, низ урнатини, низ пепелишта. По жега, по суша, по невиделина. Се хранев со лебот на твојата убавина, пиев од грлото на твојата песна. Не гледај ги овие црни суводолици што го параат моето лице - ми ги подари лицето на земјата. Не гладај ги овие нерамнини врз плеќите ми ги донесе умората на ридјето. Погледај во овие раце - два огна, две реки темно чекање. Погледај во овие дланки - две полиња, две суши глуво лелекање. Патував долго, патував цела вечност од тебе до мојата небиднина. И сега сам, пред овој рид од болка и човештина, на патишта што не ги знам завивам од глад и пцости. Ти дојде како црна вода на болештина со која се болува довек од сите проклетства и злости. Кој тоа невидлив во мене седи и пали таен оган, кој и го руши на крвта ѕидот, кој ми го краде слухот, кој одзема видот, кој пласт врз пласје неуморен реди, кој тоа невидлив во мене седи. Кој ги избриша со рака лесна сите далечини, сите близини, кој нѝ ја досуди ...
| | веќе видена | слични

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 436 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Небиднина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: