Небиднина


Патував долго, патував цела вечност од мене до твојата небиднина. Низ пожари патував, низ урнатини, низ пепелишта. По жега, по суша, по невиделина. Се хранев со лебот на твојата убавина, пиев од грлото на твојата песна. Не гледај ги овие црни суводолици што го параат моето лице - ми ги подари лицето на земјата. Не гладај ги овие нерамнини врз плеќите ми ги донесе умората на ридјето. Погледај во овие раце - два огна, две реки темно чекање. Погледај во овие дланки - две полиња, две суши глуво лелекање. Патував долго, патував цела вечност од тебе до мојата небиднина. И сега сам, пред овој рид од болка и човештина, на патишта што не ги знам завивам од глад и пцости. Ти дојде како црна вода на болештина со која се болува довек од сите проклетства и злости. Кој тоа невидлив во мене седи и пали таен оган, кој и го руши на крвта ѕидот, кој ми го краде слухот, кој одзема видот, кој пласт врз пласје неуморен реди, кој тоа невидлив во мене седи. Кој ги избриша со рака лесна сите далечини, сите близини, кој нѝ ја досуди ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Небиднина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: