Најдоброто црвено вино

Едно од најчесто поставуваните прашања поврзани за виното е кое е најдоброто црвено вино. Во прилогот кои што следи ке се обидеме да одговориме на ова прашање. Црвеното вино се добива од црвено и црно грозје. Секо грозје продуцира помалку обоено вино, меѓутоа црвената боја на црвеното вино е од ишмуканата лушпа на грозјето во сокот .Лушпата ја дава бојата но исто така и танинот друга состојка која е клучна за комплексната текстура на црвеното вино. Танинот допринесува за сувиот квалитет , кој дава силно чувство во устата .Колку е помладо толку е поинтензивна силината на голтката вино.Со стареењето , силината од танинот паѓа надолу и помага да се развијат други карактеристични ароми на црвеното вино. Ова е една од причините зошто постарото црвено вино е подобро од белото. Најдоброто црвено вино во светот Кога одите да купувате добро црвено вино треба да запаметите дека тие се поделени според нивниот квалитет. Финте црвени вина кои се произведени од најдобрите сорти на грозје и се чуваат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. 4 шолји од 2 дл брашно 2 лажици шеќер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдоброто црвено вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: