На земјата ќе и требаат 100.00 години за да закрепне

Глобалното затоплување предизвика стаклените гасови да бидат толку штетни за Земјината атмосфера така што неа ќе и требаат 100.000 години закрепне, предупредија геолозите. На конференцијата во Лондон се собраа научници од сите краеви на светот со цел да ги утврдат начините на кои нашата планета порано се борела со климатските промени. Со анализата на античките седименти стари неколку милиони години, геолозите пронашле модел според кој зголемувањето на стаклените гасови води до промена на температурата на Земјата и истребување на животинските видови. Професорот Џим Зачос од Универзитетот Калифорнија тврди дека пред 55 милиони години вулканската активност предизвикала испарување на околу 4.500 гигатони стаклени гасови во атмосферата, а тоа траело илјадници години. Поради тоа планетата се загреала за шест Целзиусови степени, предизвикувајќи адаптација и изумирање на целиот екосистем. Ако се продолжи со емисијата на штетни гасови, научниците проценуваат дека за неколку стотина години во атмосферата ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На земјата ќе и требаат 100.00 години за да закрепне

Од:
До кого (е-маил):
Порака: