Mercedes од Скопје слави 60 години

Навистина убав јубилеј. Особено кога станува збор за автомобил чии тркала минале низ шест децении историја, со многу приказни и доживувања и сето тоа врзано за нашето најблиско опкружување. Автомобилот е Mercedes, модел 170DS произведен далечната 1953-та година. Последна серија на моделот чие производство почнало уште пред Втората светска војна, односно 1936-та година. Карактеристично за Mercedes 170DS е што е прво повоено патничко возило на светот со дизел мотор, со зафатнина од 1.8 литри и моќност од околу 40 КС. Како дошол овој автомобил во Македонија? Во далечната 1953-та година, за потребите на тогашното Собрание на Македонија се купува автомобил Mercedes, во кој се превезувале тогашните највисоки државни функционери. Подоцна, возилото било продадено на приватно лице, односно на г-дин Трајко Базерко, кој важи за голем вљубеник во автомобилите и е сопственик на возилото во изминатите 35 години. Важно за овој повоен 170DS е што г-дин Базерко, заедно со тим на реставратори на возила, успеале да го вратат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mercedes од Скопје слави 60 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: