Мемети: УБК и Јавното обвинителство ме спречуваа да го истражам прислушувањето

УБК и Јавното обвинителство биле главната пречка поради која народниот правобранител Иџет Мемети не можел да го истражува прислушувањето, објави 24 Вести. Во изјавата за 24 Вести тој објаснува дека барал да му бидат доставени бараните податоци повикувајќи се на законот за Народен правобранител, според кој, сите органи се должни да соработуваат со правобранителот и да му обезбедат и документи со највисок степен на класификација „државна тајна“. Добил одговор од Обвинителството дека нема да му бидат доставени бараните информации, бидејќи се сметаат за тајни.
| | веќе видена | слични

Останато

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 292 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мемети: УБК и Јавното обвинителство ме спречуваа да го истражам прислушувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: