Мавзолејот на Енвер Хоџа ќе биде урнат

Албанија раскрстува со поранешниот диктатор Енвер Хоџа. Парламентот со минимално мнозинство одлучи да го урне неговиот мавзолеј во центарот на Тирана. Владата сака на тоа место да изгради нов парламент, но опозицијата обвинува дека тоа е непотребно расфрлање буџетски средства и уништување на обележје на Тирана со голема архитектонска вредност. Градбата позната како „Пирамида“ е изградена во 1988 година, три години по смртта на Енвер Хоџа. По распадот на комунистичкиот систем беше пренаменета во културен центар во кој до сега беа сместени и повеќе опозициски ТВ станици.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мавзолејот на Енвер Хоџа ќе биде урнат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: