„Маршаловиот план“ олеснување за Грција

Одлуката на европските лидери да го одобрат вториот пакет за спас на Грција е големо олеснување, но непопуларните мерки за штедење ќе продолжат, изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Премиерот Папандреу уверен - Грција конечно има програма да го реши должничкиот проблем на подолги патеки. Еврозоната и ММФ вчера и го одобрија на Грција така наречениот „Маршалов план“ вреден 109 милијарди евра, со великодушна камата од 3,5 проценти и рок на отплаќање од 15 до 30 години. Во меѓувреме, во земјата продолжува штрајкот на таксистите, засегнати од една од владините мерки за штедење. Ударот на протестите најмногу го почувствуваа туристите, на кои им е попречено движењето низ градовите и блокирани им се пристапите до аеродромите и пристаништата.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 415 | | | веќе видена

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 415 | | | веќе видена

Лажните вести и измислените случаи на антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ нема да ја прикријат спрегата помеѓу Никола Груевски и негиот пион Христијан ...
сите 122 | | | веќе видена

Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен и спроведен во затворот Шутка, денеска има судско рочиште во предметот „Тврдина-Таргет“ за масовното нелегално ...
сите 415 | | | веќе видена

Неизвесно е дали поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков ќе биде спроведен во судот на денешното рочиште “Таргет-Тврдина”, случај во кој е тој еден од обвинетите, ...
сите 128 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Маршаловиот план“ олеснување за Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: