Мали трикови за полесно готвење

Топлење на ручекот Ако сте го подготвиле ручекот порано од планираното време за јадење, наједноставно можете да го згреете, а при тоа да не го исушите, ако го ставите да се стопли на тенџере со пареа. Непечен колач Ако сте го извадиле колачот од рерна, а тој не е допечен, тогаш лесно ќе го решите проблемот. Ставете го во ладно млеко и потоа повторно вратете го во рерна. Доколку сте заборавиле да ставите хартија за печење и колачот се залепил за тавата, тогаш врз колачот ставете мокра крпа, оставете ја да стои неколку минути и колачот сам ќе се одлепи од плехот. Прибор кој свети Водата во која се вареле компири е идеално место за чистење на приборот за јадење. Приборот треба во водата да врие околу десет минути, а потоа се плакне со ладна вода. Сечење торта Ако сакате тортата или колачот да ја исечете на еднакви парчиња, по секое сечење ножот ставајте го во ладна вода, а доколку сечете торта или колач кој има многу крем, тогаш ножот полејте го со млака вода. Масло за јадење Маслото за јадење кое ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 46 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мали трикови за полесно готвење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: