Македонија од денеска дел на европска мрежа за следење на зречењето

Македонија од денеска дел на европска мрежа за следење на зречењето Македонија, преку мерните станици на Институтот за јавно здравје, од денеска стана интегрален дел на Европската мрежа (EURDEP) за континуирано надгледување на дозата на зрачење во животната срeдина. EURDEP мрежата преставува европска платформа за собирање и размена на податоци од станиците за континуиран мониторинг, презентирање на податоците во реално време и е суштински дел од системот за рано предупредување на радиациони несреќи на Европската унија и на Обединетите нации - МААЕ. Обврска на сите држави членки на ЕУ е континуиран 24-часовен радиолошки мониторинг на животната средина и автоматско известување на измерените вредности преку ЕУРДЕП платформата. Македонија како држава кандидат од денес го исполнува и овој критериум. Вредностите на измерените дози на јонизирачко зрачење во реално време во животната средина во Македонија и во другите држави во Европа, можат да се следат на мапата на ЕУРДЕП на следниот линк: ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија од денеска дел на европска мрежа за следење на зречењето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: