Македонија - Егејците и Чамите заедно ќе ги бараат имотите

Македонија и Албанија заеднички ќе бараат од Грција да им ги врати одземените имоти на протераните бегалци, како и правото слободно да можат да ја посетат земјата во која се родиле. Откако македонското Собрание пред три години донесе Резолуција со која државата се обврза дека ќе ги штити нивните права, деновиве слична резолуција се подготвува и во Албанија. Откако таа ќе се донесе, државните врвови на двете земји ќе настапат здружено пред надлежните меѓународни организации, како што се Обединетите нации, Европската унија, Советот на Европа и Хелсиншкиот комитет за човекови права. И во Македонија и во Албанија сметаат дека трагедијата на бегалците е многу слична, а тоа е геноцидот направен врз нив од страна на грчките власти, па затоа со заеднички сили многу полесно ќе дојдат до посакуваната цел. Ѓорги Доневски, претседател на Здружението на децата-бегалци, вели дека Македонците од егејскиот дел како и Албанците од Чемерија мора да ги добијат своите права и дека работите одат во тој правец. - Грција ја сфати ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 90 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 68 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Адвокатот на притворениот ексминистер за транспорт Миле Јанакиески ја оспори во негово име службената белешка од УБК, со која се тврди дека ќе бега и тој како ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Егејците и Чамите заедно ќе ги бараат имотите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: