Македонија - Американската црна листа останува иста

Претседателот на САД, Барак Обама, ја продолжи за уште една година состојбата на вонредни мерки за Западен Балкан. Во соопштението на Белата куќа се наведува дека актот е донесен поради заканите врз националната безбедност и надворешно-политичките интереси на САД. - Тие закани доаѓаат од лица вклучени во помагање и во поддршка на екстремно насилство во Република Македонија, како и на Балканот и ја опструираат примената на Охридскиот договор, на Дејтонскиот договор во Босна и на Резолуцијата 1244 на Косово. Поради акциите на тие лица, кои се закана за мирот и за меѓународните напори за стабилизирање на состојбите на Балканот, американскиот претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки донесени на 26 јуни 2001 година - се наведува во соопштението. На познатата американска црна листа, која Обама ја потпиша, остануваат имињата на истите лица од Македонија. Станува збор за политичарите Кастриот Хаџиреџа, Џеват Адеми, Невзат Халили, Џавит Хасани, Џемајл Хисени, Даут Реџепи - Лека, Џезаир Шаќири, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Американската црна листа останува иста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: