Признанието „Љупчо Филипов“ за Киро Донев и „Детска радост“

3 копии

Управниот одбор на Стрип центар на Македонија со седиште во Велес донесе Одлука овогодинешното признание за развој и афирмација на македонскиот стрип „ЉУПЧО ФИЛИПОВ“ да им се додели на г. Киро Донев и редакцијата „Детска радост“. Киро Донев беше долгогодишен уредник на списанието „НАШ СВЕТ“ од 1963 до девеесетите години. Ова е период кога списанието „НАШ СВЕТ“ објавуваше најголем број на страници на стрип во изданијата за деца и млади во Македонија, воопшто. Редакцијата „Детска радост“ уште од 1960 г. успешно го промовира стрипот преку своите сегашни и поранешни изданија: НАШ СВЕТ, РАЗВИГОР, ДРУГАРЧЕ, ИСТОРИСКА ЕПОПЕЈА, МАК СТРИП и др. Истото признание како и досега, ќе се додели за време на одржувањето на 10 тиот Меѓународен салон на стрип „ВЕЛЕС 2012“ Досегашни лауреати на ова признание, именувано по прерано починатиот бард на македонскиот стрип се: Миле Топуз, Диме Иванов-Димано, Александар Сотировски, Ване Трајков, групацијата „ТАЈФА АРТ“, Томислав Османли, Дарко Марковиќ и Иванка Апостолова.
| | веќе видена | слични

Управниот одбор на Стрип-центарот на Македонија, со седиште во Велес, донесе одлука годинашното признание за развој и афирмација на македонскиот стрип „Љупчо Филипов“ да им се додели на писателот за деца Киро Донев и на редакцијата „Детска радост“ Киро Донев беше долгогодишен уредник на списанието „Наш свет“ од 1963 до 1990-тите години. Ова е период кога списанието „Наш свет“ објавуваше најголем број стрип-страници во изданијата за деца и млади во Македонија. Редакцијата „Детска радост“ уште од 1960 година успешно го промовира стрипот преку своите сегашни и поранешни изданија. Признанието ќе се додели за време на одржувањето на 10. Меѓународен салон на стрип „Велес 2012“.
| | веќе видена | слични

Овогодишното признание за развој и афирмација на македонскиот стрип „Љупчо Филипов“ им се доделува на Киро Донев и на „Детска радост“, објави управниот одбор на Стрип-центарот на Македонија, со седиште во Велес Во образложението се наведува дека Киро Донев, како долгогодишен уредник на списанието „Наш свет“ посветил големо внимание на афирмацијата на македонскиот стрип. Исто така и редакцијата „Детска радост“ уште од 1960 година успешно го промовира стрипот преку своите сегашни и поранешни изданија: „Наш свет“, „Развигор“, „Другарче“, „Мак стрип“ и др. Досегашни лауреати на ова признание, наречено по прерано починатиот бард на македонскиот стрип Љупчо Филипов, се: Миле Топуз, Диме Иванов-Димано, Александар Сотировски, Ване Трајков, групацијата „Тајфа арт“, Томислав Османли, Дарко Марковиќ и Иванка Апостолова.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 192 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Признанието „Љупчо Филипов“ за Киро Донев и „Детска радост“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: