Културно-забавна - Арапската пролет ја освои Венеција

Темите на војната, револуцијата и на смртта не им се далечни на арапските уметници, но нивните дела, кои го возбудија тековното Венециско биенале, се далеку од актуелните востанија на Блискиот Исток. Земјите на кои им се случува таканаречената Арапска пролет во која се уриваат авторитарните режими, според впечатоците на уметничките критичари и познавачи на најголемата светска уметничка манифестација, носат огромно освежување - нова пролет на Биеналето. Некои од блискоисточните земји, како Ирак, која за првпат по 34 години има свој проект во Венеција, токму поради тој факт од почеток го зголеми интересот за нејзината уметност. Изложбата на групата ирачки уметници, насловена „Ранета вода“, укажува на уништената екологија, култура и дух на земјата во која недостигот од чиста вода, како што пишува на веб-страницата на Биеналето, често е поголем проблем од судирите на улиците и борбата против тероризмот. Уметниците со арапски корени годинава во Венеција ги има во најголем број. Биеналето вклучува павилјони од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот суд ги препрати жалбите за притворот на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски до Апелација. Обжалените решенија второстепениот суд ќе ги разгледува на ...
сите 296 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 292 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Арапската пролет ја освои Венеција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: