Културно-забавна - Арапската пролет ја освои Венеција

Темите на војната, револуцијата и на смртта не им се далечни на арапските уметници, но нивните дела, кои го возбудија тековното Венециско биенале, се далеку од актуелните востанија на Блискиот Исток. Земјите на кои им се случува таканаречената Арапска пролет во која се уриваат авторитарните режими, според впечатоците на уметничките критичари и познавачи на најголемата светска уметничка манифестација, носат огромно освежување - нова пролет на Биеналето. Некои од блискоисточните земји, како Ирак, која за првпат по 34 години има свој проект во Венеција, токму поради тој факт од почеток го зголеми интересот за нејзината уметност. Изложбата на групата ирачки уметници, насловена „Ранета вода“, укажува на уништената екологија, култура и дух на земјата во која недостигот од чиста вода, како што пишува на веб-страницата на Биеналето, често е поголем проблем од судирите на улиците и борбата против тероризмот. Уметниците со арапски корени годинава во Венеција ги има во најголем број. Биеналето вклучува павилјони од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 180.000 пчели, кои живееле во кошници на кровот на катедралата Нотр Дам го преживеаја неодамнешниот пожар во оваа црква. „Ми олесна кога видев сателитски ...
сите 807 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 343 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 287 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 112 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Арапската пролет ја освои Венеција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: