Компјутерот кој беше задолжен да го слета човекот на месечината

Аполо 11 беше мисијата во која човекот за прв пат стапна на тлото на месечината. Оваа мисија претставувала огромен технички предизвик за НАСА затоа што било потребно да се развие автономен компјутерски систем кој ќе асистира при навигацијата и контролата на самата мисија. За таа цел институтот за технологија во Масачусетс (MIT) во почетокот на 60-тите години по налог на НАСА почнал да го развива компјутерот за насоки на Аполо или Appolo Guidance Computer (AGC) за кој биле задолжени повеќе од 2000 луѓе. Имплементација на AGC во вселенското летало била толку многу голема, што дури и го нарекувале „четвртиот член на екипажот“. AGC бил диригентот кој синхронизирал 20 системи на леталото кое слета на месечината заедно со Армстронг, Олдрин и Колинс. Хардверот на AGC се состоел од главната единица тешка над 30 килограми која трошела 70 вати струја при напон од 70 волти и системот за внесување на команди и дисплеј (DSKY) кои бил тежок над 8 килограми. Со работен такт од 0.046 мегахерци, овој компјутерски систем е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Компјутерот кој беше задолжен да го слета човекот на месечината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: