Музеите ги гази лошо менаџирање

Малиот број посети во музеите во Македонија се должи на слабата понуда, работното време до 17 часот, а и лошиот маркетинг, за кој нема ни соодветен кадар. Добри изложби и квалитетен маркетинг се пресудни за зачувување на достоинството на музејската дејност во Македонија, предупредуваат експертите од културата, кои нагласуваат и дека кај нас музеите лошо се менаџираат. Менаџерот на културата, Роберт Алаѓозовски вели дека маркетингот на јавните културни институции мора да стане еден од приоритетите на културата во Македонија. Тој потенцираше и дека доколку музеите немаат свој кадар за вакви активности, Министерството за култура би требало да формира маркетиншко одделение, кое би ја опслужувало музејската мрежа. Тој вели и дека за успешна работа на музеите пресудни се добри и релевантни изложби, кои ќе опфатат аспекти кои будат интерес кај јавноста. - И да имате најдобар маркетинг, ако немате добар културен производ, не можете да го привлечете посетителот - истакна тој. Во минатата 2010 година, ...
| | веќе видена | слични

ПАРИЗ - Големата ретроспективна изложба на светски познатиот импресионист Клод Моне (1840 -1926) што во музејот „Гран Пале“ во Париз, на Елисејските полиња по четиригодишно одржување беше затворена завчера, се смета за најпосетена изложба во последните 40 години во Франција. Ја виделе вкупно 913.064 посетители, а досега поголем број посетители 1, 2 милиони има евидентирано само изложбата посветена на фараонот Тутанкамон, што во 1967 година, во траење од шест години се одржала во Пети Пале. На најкомплетната поставка на изложбата од 1980 година, посветена на Моне, беа прикажани 170 слики што големиот мајстор ги создавал 60 години, во текот на 1860-тите години, од периодот на реализмот до почетокот на импресионизмот на почетокот на 20 -тиот век. Посетителите имале можност да ги видат ремек-делата на Моне „Лотосови цветови”, „Катедралата во Руан” и „Полето со афион во Аржентеј”.Организаторите на изложбата успеале од музејот на Пушкин во Москва, да го позајмат делото на Моне „Појадок на трева”, а од ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музеите ги гази лошо менаџирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: