Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место

Иако во Италија не е голем економскиот раст и речиси 40 проценти од младите се невработени, сепак таа важи за најздрава нација во светот. Според истражувањето на "Блумберг" за здравствената состојба на сите нации, токму жителите на Апенинскиот полуостров живеат најздраво. Во истражувањето спроведено на 163 земји во табелата за "здравствени ризици" која ги мери факторите на однесување што негативно влијаат на здравјето, како пушење, дебелина и слично, како и надворешните фактори, загадување, недостиг на вода за пиење... Конечниот резултат покажал дека Италијаните се најздрави. Тие се во подобра здравствена состојба од Американците, Канаѓаните и Британците, кои страдаат од висок крвен притисок, холестерол и имаат полошо ментално здравје. Дете родено во Италија може да се очекува дека ќе доживее осумдесет години. Една од причините за ваквата состојба е и медитеранската кујна на Италијанците, односно исхраната богата со свежо овошје и зеленчук, маслиново масло, риба, вино..кои се покажале како одличен рецепт ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пронајдениот дел од стабилизаторот на урнатиот авион на „Етиопиан ерлајнс“ во Етиопија бил во слична чудна положба како и кај авионот на компанијата „Лајон ...
сите 235 | | | веќе видена

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели ...
сите 179 | | | веќе видена

Охрид, 15. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено засилен ветер од западен ...
сите 218 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 180 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: