Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место

Иако во Италија не е голем економскиот раст и речиси 40 проценти од младите се невработени, сепак таа важи за најздрава нација во светот. Според истражувањето на "Блумберг" за здравствената состојба на сите нации, токму жителите на Апенинскиот полуостров живеат најздраво. Во истражувањето спроведено на 163 земји во табелата за "здравствени ризици" која ги мери факторите на однесување што негативно влијаат на здравјето, како пушење, дебелина и слично, како и надворешните фактори, загадување, недостиг на вода за пиење... Конечниот резултат покажал дека Италијаните се најздрави. Тие се во подобра здравствена состојба од Американците, Канаѓаните и Британците, кои страдаат од висок крвен притисок, холестерол и имаат полошо ментално здравје. Дете родено во Италија може да се очекува дека ќе доживее осумдесет години. Една од причините за ваквата состојба е и медитеранската кујна на Италијанците, односно исхраната богата со свежо овошје и зеленчук, маслиново масло, риба, вино..кои се покажале како одличен рецепт ...
| | веќе видена | слични

Останато

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 337 | | | веќе видена

Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците кои живеат во Македонија да гласаат „за“ на претстојниот референдум и со тоа да ги отстранат сите препреки за ...
сите 75 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку се стремите кон бизнис напредок, ќе морате да бидете послушни и без прашања да ги усвојувате одлуките за авторитет декретите на ...
сите 50 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: