Храм од проѕирна жица

Уметникот и архитект Едоардо Тресолди направил „фантомска“ реконструкција на уништената базилика „Санта Марија Маџоре ди Сипонто“ во Апулија, Италија. Станува збор за трајна инсталација, направена од проѕирна жица, со цел да се одбележи отворањето на новиот археолошки парк покрај „невидливата“ црква. За да ја спаси црквата од заборавот, Тресолди од проѕирната жица направил метална конструкција во природна величина на некогашната базилика, која изгледа идентично како што изгледала Сипонто пред уништувањето. Невидливата црква е градена три месеци, а чинела 3,5 милиони евра. Тресолди е познат по слични проекти на разни верски и историски локации.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храм од проѕирна жица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: