Грците многу работеле, ама ништо не сработиле

Според новиот, на прв поглед парадоксален, извештај на Организацијата за економска соработка и развој (OECD), највредни се работниците во земјите кои се пред банкрот (како Грција), додека најмалку работат работниците во Холандија, Германија и Норвешка. Според OECD развојот на економијата на одредени држави не се подобрува поради тоа што луѓето работат во просек многу часови. Напротив, во земјите со најголема продуктивност најмалку се работи. Затоа, од OECD сметаат дека за лошата состојба во Грција најмалку се виновни работниците. Грците воопшто не биле мрзеливи, односно според статистиката биле и најработлив народ во Европа. Грчките 2017 часови по работник годишно на работа се надминати само во Чиле и Јужна Кореја. Унгарците на пример работат 1956 додека во Полска тој просек изнесува 1939 работни часови годишно. Затоа пак Грците се едни од најнепродуктивните работници, на листата која ја предводат Полска и Унгарија. Најмалку се работи во успешните економии и тоа: Холандија со 1377 часови, Германија со 1408 и ...
| | веќе видена | слични

Повеќето Европејци сметаат дека мрзливите Грци се главни виновници за кризата. Но статистиката покажува оти Грците се највредната европска нација, која работи најдолго - дури 40 отсто повеќе од просечниот Германец Германците се попродуктивни од Грците иако почесто земаат одмор и боледување: фабрика на „Порше“ Грција е соочена со уште построги мерки на штедење поради новата помош од 130 милијарди евра, која треба да ѝ помогне да избегне банкрот. Но статистиката покажува дека државата не заглавила во огромни долгови поради мрзливост. Ако се земат предвид работните часови на годишно ниво, испаѓа дека Грците се многу вредни и трудољубиви. Податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека просечниот Грк работи по 2.017 часа годишно, што е повеќе од кој било друг жител на европска земја. Од вкупно 34 членки на организацијата, Грците заостануваат само две места зад лидерите по трудољубивост, Јужнокорејците. Од друга страна, просечниот Германец, кој вообичаено се смета за симбол ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од европските земји пред банкрот, најмногу работат во Грција и Унгарија, а најмалку во Холандија, Германија и Норвешка, покажуваат најновите податоци на ОЕЦД (Организација за економска соработка и развој). Од податоците се заклучува дека економиите во одделни држави не се подобруваат со поголем број часови на работници на работа и во државите со најголема продуктивност луѓето работат најмалку. Грците со 2.017 часа годишно на работа по работник ги надминуваат само Чилеанците и Јужнокорејците. Статистички гледано, земјата го нема изгубено својот пат поради мрзеливост. Паскал Мариана, статистичар на ОЕЦД која ги следи пазарите на работна сила овој парадокс го објаснува со фактот дека грчкиот пазар на трудот е составен од голем број луѓе кои се самовработени, што значи земјоделци, продавачи, чувари кои работат долги часови. -Самовработените работници имаат тенденција да работат повеќе од оние кои имаат определени часови во договор за вработување - вели Мариана. Унгарците работат 1.956, а во Полска 1.939 часа. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 501 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 111 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 819 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грците многу работеле, ама ништо не сработиле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: