Грците многу работеле, ама ништо не сработиле

Според новиот, на прв поглед парадоксален, извештај на Организацијата за економска соработка и развој (OECD), највредни се работниците во земјите кои се пред банкрот (како Грција), додека најмалку работат работниците во Холандија, Германија и Норвешка. Според OECD развојот на економијата на одредени држави не се подобрува поради тоа што луѓето работат во просек многу часови. Напротив, во земјите со најголема продуктивност најмалку се работи. Затоа, од OECD сметаат дека за лошата состојба во Грција најмалку се виновни работниците. Грците воопшто не биле мрзеливи, односно според статистиката биле и најработлив народ во Европа. Грчките 2017 часови по работник годишно на работа се надминати само во Чиле и Јужна Кореја. Унгарците на пример работат 1956 додека во Полска тој просек изнесува 1939 работни часови годишно. Затоа пак Грците се едни од најнепродуктивните работници, на листата која ја предводат Полска и Унгарија. Најмалку се работи во успешните економии и тоа: Холандија со 1377 часови, Германија со 1408 и ...
| | веќе видена | слични

Повеќето Европејци сметаат дека мрзливите Грци се главни виновници за кризата. Но статистиката покажува оти Грците се највредната европска нација, која работи најдолго - дури 40 отсто повеќе од просечниот Германец Германците се попродуктивни од Грците иако почесто земаат одмор и боледување: фабрика на „Порше“ Грција е соочена со уште построги мерки на штедење поради новата помош од 130 милијарди евра, која треба да ѝ помогне да избегне банкрот. Но статистиката покажува дека државата не заглавила во огромни долгови поради мрзливост. Ако се земат предвид работните часови на годишно ниво, испаѓа дека Грците се многу вредни и трудољубиви. Податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека просечниот Грк работи по 2.017 часа годишно, што е повеќе од кој било друг жител на европска земја. Од вкупно 34 членки на организацијата, Грците заостануваат само две места зад лидерите по трудољубивост, Јужнокорејците. Од друга страна, просечниот Германец, кој вообичаено се смета за симбол ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од европските земји пред банкрот, најмногу работат во Грција и Унгарија, а најмалку во Холандија, Германија и Норвешка, покажуваат најновите податоци на ОЕЦД (Организација за економска соработка и развој). Од податоците се заклучува дека економиите во одделни држави не се подобруваат со поголем број часови на работници на работа и во државите со најголема продуктивност луѓето работат најмалку. Грците со 2.017 часа годишно на работа по работник ги надминуваат само Чилеанците и Јужнокорејците. Статистички гледано, земјата го нема изгубено својот пат поради мрзеливост. Паскал Мариана, статистичар на ОЕЦД која ги следи пазарите на работна сила овој парадокс го објаснува со фактот дека грчкиот пазар на трудот е составен од голем број луѓе кои се самовработени, што значи земјоделци, продавачи, чувари кои работат долги часови. -Самовработените работници имаат тенденција да работат повеќе од оние кои имаат определени часови во договор за вработување - вели Мариана. Унгарците работат 1.956, а во Полска 1.939 часа. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 122 | | | веќе видена

По повод големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица, во познатиот манастир „Света Пречиста Кичевска“ чиј патрон е Мајката божја, со ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грците многу работеле, ама ништо не сработиле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: