Грција бара начини да им помогне на бездомниците

Во Грција има околу 20.000 бездомници, од кои најголем дел живеат во Атина. [Енди Дабилис/SETimes] Бездомниците во Грција се разновидни, но растечкиот број на „нови сиромашни“ ја поттикна локалната власт и социјалните организации да им ги обезбедат основните потреби. „Лето е и луѓето зборуваат само за одмори, но кризата во Грција сè уште влијае на многумина во општеството и сè уште има многу бездомници," рече Ада Аламану, шеф на комуникации за Климака, невладина агенција за социјална помош за сиромашните, за SETimes . Новите бездомници се семејства, поединци од работничката класа, па дури и професионалци. „Тие имале нормален живот и работа, но изгубиле сè и сега се на улица," рече Аламану. Не постојат официјални податоци за бројот на бездомници во Грција, но, според проценките на Климака, има околу 20.000, во најголем дел во Атина. Овој број е многу поголем од официјалната проценка на градот за 600 бездомници. Според едно истражување спроведено од Климака минатата година, речиси половина од бездомниците ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција бара начини да им помогне на бездомниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: