Грција бара начини да им помогне на бездомниците

Во Грција има околу 20.000 бездомници, од кои најголем дел живеат во Атина. [Енди Дабилис/SETimes] Бездомниците во Грција се разновидни, но растечкиот број на „нови сиромашни“ ја поттикна локалната власт и социјалните организации да им ги обезбедат основните потреби. „Лето е и луѓето зборуваат само за одмори, но кризата во Грција сè уште влијае на многумина во општеството и сè уште има многу бездомници," рече Ада Аламану, шеф на комуникации за Климака, невладина агенција за социјална помош за сиромашните, за SETimes . Новите бездомници се семејства, поединци од работничката класа, па дури и професионалци. „Тие имале нормален живот и работа, но изгубиле сè и сега се на улица," рече Аламану. Не постојат официјални податоци за бројот на бездомници во Грција, но, според проценките на Климака, има околу 20.000, во најголем дел во Атина. Овој број е многу поголем од официјалната проценка на градот за 600 бездомници. Според едно истражување спроведено од Климака минатата година, речиси половина од бездомниците ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција бара начини да им помогне на бездомниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: