Граѓаните на БиХ и Исламската заедница го кренаа гласот против ИСИЛ

Граѓаните и Исламската заедница во БиХ се обединети во својата реакција на суровите убиства на ИСИЛ. Убиството на Дејвид Хејнс што го изврши ИСИЛ беше осудено од граѓаните во БиХ. [Фејсбук/Дејвид Хејнс] Водачот на Исламската заедница во Босна и Херцеговина, ефенди Хусеин Кавазовиќ, најостро го осуди бруталното убиство на британскиот хуманитарен работник Дејвид Хејнс, велејќи дека тоа е ужасен чин на убиство на хуманитарен работник. „Ќе се молиме за неговата невина душа длабоко сочувствувајќи со неговото семејство кое, како и сите ние, треба да биде гордо на неговата работа посветена на добробитот на човекот. Ги повикувам луѓето кои веруваат во еден Господ да го запреме ова зло. Муслиманите низ целиот свет мора да покажат дека се одлучни да ги запрат овие убиства“, рече Кавазовиќ во апелот до Исламската заедница. Хејнс најголемиот дел од својот живот го поминал помагајќи им на несреќните луѓе во различни земји и им помогнал на многу бошњачки повратници. „Муслиманите имаат морална обврска да реагираат и да ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 280 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните на БиХ и Исламската заедница го кренаа гласот против ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: