Годишниот одмор и работните обврски

Долготрајното работење со полна глава информации, под притисок и под стрес, постојано бркајќи некакви рокови и исполнувајќи дадени цели, неминовно резултира со исцрпување на духот и телото. Во текот на целата година нашето тело и ум акумулираат стрес и замор. Тоа може многу лесно да се препознае: бавни реакции, чувство на исцрпност на крајот на секој работен ден, раздразливост и сè помалку ентузијазам и позитивна енергија. Сето ова придонесува да се појави чувството дека не сме свои и оти она што го работиме не е нашиот максимум. Без разлика дали сте на раководна функција или сте член на некој тим, сепак годишниот одмор секому добро му доаѓа. Почетокот на летото е време кога некои го искористиле својот одмор, повеќето го резервирале август за тоа, а некои сè уште се прашуваат каде и како да го поминат летниот одмор, одморајќи се во друштво на најблиските и најмилите, препуштајќи им се на убавините што ги нудат сонцето, водата и безгрижноста. Но, кога станува збор за безгрижноста, веднаш ви паѓа на ум дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг ...
сите 274 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Годишниот одмор и работните обврски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: