Албанија и НАТО ја јакнат воената соработка

Албанија учествуваше со Србија и со Црна Гора во воената вежба на 18 земји на НАТО во Германија. Албанските и американските војници вежбаат за време на вежбата на НАТО „Заедничкo решение“. [Американско Министерство за одбрана] Албанија ја користи можноста за продлабочување на воената соработка со НАТО, подобрување на меѓусебната операбилност и осигурување на подготвеноста во заштитата на заедничката безбедност со учество во заедничките воени вежби на НАТО, велат експертите. Албанските војници беа меѓу 4.000 учесници од 18 земји во „Заедничко решение“, двогодишна вежба на НАТО на воениот полигон на Американската армија во југоисточна Германија. Српските и црногорските војници, исто така, учествуваа на заедничката вежба. Вежбите ги зајакнуваат меѓуармиските и личните контакти во услови на мултинационална бригада за обука, според Герон Камбери, истражувач во Албанскиот институт за меѓународни студии во Тирана. „Ваквите вежби се важни за консолидирање на духот на воената соработка во регионот и пошироко“, рече ...
| | веќе видена | слични

Oфицијалните претставници се согласуваат за важноста на континуираното присуство на ЕУФОР во Босна и Херцеговина. EУФОР е неопходен за безбедноста и стабилноста на БиХ, велат официјалните претставници. [AФП] Во услови кога присуството на војниците на ЕУФОР АЛТЕА е сѐ уште важен и видлив дел од напорите на ЕУ за поттикнување на европскиот пат на Босна и Херцеговина, Советот за безбедност на ОН презема чекори за продолжување на мисијата за уште една година. Mултинационалните сили за стабилизација ЕУФОР АЛТЕА вклучуваат 600 војници и ги поддржуваат властите во БиХ во нивните напори за одржување на безбедноста и реформи на армиските сили преку градење на капацитетите и обука. Барањето за продолжување на мандатот беше предложено од страна на високиот претставник во БиХ Валентин Инцко, кој рече дека Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот смета оти ситуацијата во БиХ не е сосема стабилизирана и дека мисијата останува клучна за осигурување на успехот на Канцеларијата на високиот претставник и другите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија и НАТО ја јакнат воената соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: