Албанија и НАТО ја јакнат воената соработка

Албанија учествуваше со Србија и со Црна Гора во воената вежба на 18 земји на НАТО во Германија. Албанските и американските војници вежбаат за време на вежбата на НАТО „Заедничкo решение“. [Американско Министерство за одбрана] Албанија ја користи можноста за продлабочување на воената соработка со НАТО, подобрување на меѓусебната операбилност и осигурување на подготвеноста во заштитата на заедничката безбедност со учество во заедничките воени вежби на НАТО, велат експертите. Албанските војници беа меѓу 4.000 учесници од 18 земји во „Заедничко решение“, двогодишна вежба на НАТО на воениот полигон на Американската армија во југоисточна Германија. Српските и црногорските војници, исто така, учествуваа на заедничката вежба. Вежбите ги зајакнуваат меѓуармиските и личните контакти во услови на мултинационална бригада за обука, според Герон Камбери, истражувач во Албанскиот институт за меѓународни студии во Тирана. „Ваквите вежби се важни за консолидирање на духот на воената соработка во регионот и пошироко“, рече ...
| | веќе видена | слични

Oфицијалните претставници се согласуваат за важноста на континуираното присуство на ЕУФОР во Босна и Херцеговина. EУФОР е неопходен за безбедноста и стабилноста на БиХ, велат официјалните претставници. [AФП] Во услови кога присуството на војниците на ЕУФОР АЛТЕА е сѐ уште важен и видлив дел од напорите на ЕУ за поттикнување на европскиот пат на Босна и Херцеговина, Советот за безбедност на ОН презема чекори за продолжување на мисијата за уште една година. Mултинационалните сили за стабилизација ЕУФОР АЛТЕА вклучуваат 600 војници и ги поддржуваат властите во БиХ во нивните напори за одржување на безбедноста и реформи на армиските сили преку градење на капацитетите и обука. Барањето за продолжување на мандатот беше предложено од страна на високиот претставник во БиХ Валентин Инцко, кој рече дека Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот смета оти ситуацијата во БиХ не е сосема стабилизирана и дека мисијата останува клучна за осигурување на успехот на Канцеларијата на високиот претставник и другите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 198 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 74 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 169 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија и НАТО ја јакнат воената соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: