ЕУ: Сепак нема укинување на роамингот во 2014?

ЕУ: Сепак нема укинување на роамингот во 2014? Целта на Европската комисија (ЕК), која летово реши да и стави крај на наплатата на трошоците за роаминг услугите внатре во Унијата, би можела да биде исполнета но со задоцнување. Иако предлогот на законот е веќе ставен во процедура и неговото донесување се очекува 2014 година, одделни функционери на европските институции, како и телеком операторите, сметаат дека останало премалку време за овој закон да може да се применува наредната година. Повеќето функционери, како што пренесуваат интернет порталите, сметаат дека ова прашање се политизира и дека интересните групи сакаат на сила да го протуркаат овој предлог закон пред одржување на европските избори во мај. Сепак, претставничката на Европската комисија задолжена за ова прашање Нели Круз порачала преку својот портпарол дека во Комисијата и натаму сметаат оти законот ќе стапи во сила уште во 2014 година. Според неа, ако се случи спротивното, примената на новите правила би требало да се одложи за најмалку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 156 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 67 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 93 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ: Сепак нема укинување на роамингот во 2014?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: