ЕУ има таен план за полициско „далечинско запирање“ на автомобилите

ЕУ има таен план за полициско „далечинско запирање“ на автомобилите Европската унија во тајност подготвува „далечински управувач за запирање“ на автомобилите, што до крајот на оваа декада треба да биде вграден во сите нови автомобили. Со тој уред би требало да управува полицијата, а со уредот би и било овозможено да запира автомобили кои, на пример, ги користат бегалци од законот. Уредот ќе функционира на начин што со едно притискање на копчето во автомобилот би се прекинал доводот на гориво и би се предизвикало онеспособување на возилото. Иако целта на оваа технологија е да се стави крај на опасните потери, критичарите тврдат дека во прашање ги доведува граѓанските слободи.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод акцијата „Лето за Македонија“, Силвана Ангелевска, член на Извршниот комитет оствари средба со граѓаните на општина Струга. Ангелевска потенцираше ...
сите 277 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 203 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ има таен план за полициско „далечинско запирање“ на автомобилите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: