Документарец на Плевнеш на фестивал во Биариц

Краткиот документарен филм на Константин Плевнеш насловен „Автобиографија на човекот гулаб“ е избран во посебната европска селекција на реномираниот Интернационален фестивал на аудиовизуелна програма (ФИПА) во Биариц, Франција. Тој ќе биде прикажан вон конкуренција в петок во програмата насловена „Аспекти на европската продукција“. Овој филм е жестока поетска приказна за еден светец на скопските контејнери, кој во осум минути ги раскажува сите катастрофи што се случија во последната деценија на 20 век на просторите на поранешна Југославија, како сведоштва на неговиот сопствен живот. Филмот е реализиран од страна на „ЕФА продукција“ и е единствен претставник на Македонија на фестивалот што почна вчера и ќе трае до недела, а е единствен на кој се третираат сите жанрови од светската аудиовизуелна дејност: фикција, серии и сапунски серии, креативни документарци, репортажи, музика и изведби во живо.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 194 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Документарец на Плевнеш на фестивал во Биариц

Од:
До кого (е-маил):
Порака: