Дијабетес во исхраната

Дијабетес во бременоста Гестациски дијабетес е појава на дијабетес првпат во текот на бременоста, додека пре-гестациски значи појава на дијабетес пред бременоста. Болеста претставува нетоле-ранција на јагленохидрати или со други зборови зголемени вредности на нивото гликоза во крвта. Гестацискиот дијабетес се јавува кај 1 до 4 проценти од бремените жени. Гестацискиот дијабетес се јавува најчесто во третото тромесечје од бременоста кога ве-ќе е завршена органогенезата на плодот и тој е веќе формиран, па затоа не води кон зголемен процент на аномалии на плодот. Болеста најмногу влијае врз растот на бебе-то. Кај жени со прегестациски дијабетес се советува посебно набљудување уште во перио-дот на зачнувањето. Тие имаат потреба од дополнителни лабораториски анализи, сле-дење на крвниот притисок, прегледи на срцето, бубрезите, нервниот систем, очите и слично. Доколку пациентките користат орални антидијабетици, таблети со кои го регули-раат нивото шеќер во крвта, треба да прекинат со нивната употреба и да ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дијабетес во исхраната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: