Дејли Меил го мина Њујорк Тајмс и стана број еден Интернет медиум во светот

Британскиот таблоид „Дејли Мејл“ (Daily Mai) стана водечки Интернет весник, откако според податоците на ComScore го симна од врвот угледниот Њујрок Тајмс (New York Times), кој долго време љубоморно ја чуваше првата позиција. Според податоците Дејли Меил во декември имал посетеност од 45.3 милиони корисници, за разлика од Њујорк Тајмс со 44.8 милиони. Зад нив се USA Today и Гардијан. Мартин Кларк, уредникот на Интернет изданието на Дејли Меил изјави: „Ние само правиме вести кои луѓето сакаат да ги читаат“ и потенцираше дека зголемувањето во сообраќајот најмногу се должи на зголемената посетеност на корисниците од САД. Од Њујорк Тајмс веднаш изразија сомневање во резултатите. Портпаролот Ајлин Марфи изјавила дека овие податоци се збир на повеќе интернет страници на Дејли Меил, поточно на сервисот за „личните финансии“. Таа истакнала дека „сигурно ќе се многу подобри од Дејли Меил ако во резултатите се вклучи и посетенста на Бостон Глоуб... Освен тоа Дејли Меил не е во рангот на нашите конкуренти“ - вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дејли Меил го мина Њујорк Тајмс и стана број еден Интернет медиум во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: