Невралгија – болка како последица на оштетен нерв

Невралгијата е мошне силна и неподнослива болка која е понекогаш придружена со отрпнување на дел од лицето или телото. Овој тип болка настанува како последица на директно оштетување на нервот. Во зависност од тоа кој нерв е зафатен и што е причината на оштетувањето/надразнувањето на нервот, зависи и местоположбата на болката. Болката се појавува во инервационото подрачје на нервот.
| | веќе видена | слични

Артроза на коленото припаѓа во најчестите заболувања на зглобовите, а при тоа доаѓа до оштетување на рскавицата на коленото. Најчестите симптоми се постојана болка во коленото и ограничено движење. Штом имате болка во коленото најдобро е да посетите ортопед, затоа што навремената терапија може да ја спречи и олесни болеста. Занимливо е тоа што болката во коленото не се јавува само кај постарата популација. И младите може да ја почувствуваат, а обично станува збор за болка во предниот дел на коленото. Таа најчесто е предизвикана од начинот на живот, како и различните спортови. За почеток добро е да избегнувате одење по ридови, клечење и одење по нерамен терен. Решение за болката може да побарате и на физикална терапија. Ако наведените начини немаат резултати, тогаш добро е да посетите ортопед. При појавата на болка во коленото, најпрво се фокусираме за намалување на истата, но важно е да се води смета и да се пронајди причина за тој проблем. Алтернативната медицина во последно време зазема со поголем замав, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 218 | | | веќе видена

Петмина кандидати се во најтесниот избор , а нивната главна задача ќе биде да ја изнесат Британија од Европската Унија. Последен во трката за нов премиер се ...
сите 219 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 228 | | | веќе видена

Данкан Лоренс, холандскиот претставник на овогодишната „Евровизија“, допрел до срцата на милионите луѓе што го следат овој натпревар и иако многумина ја ...
сите 156 | | | веќе видена

Две години по формирање македонската влада е во голема криза по судирот меѓу СДСМ и ДУИ за именувањето на новиот шеф на Агенцијата за разузнавање од страна на ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невралгија – болка како последица на оштетен нерв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: