Без добиток и живина во Штип

Комуналната инспекција во Општина Штип со одлука за Комунален ред на Општина Штип им забрани на граѓаните да чуваат добиток и живина. Со цел да се заштити здравјето на луѓето и да се подобри санитарно-хигиенската состојба и естетскиот изглед на градот, се забранува чувањето на добиток и живина на подрачјето на град Штип. За добиток и живина се сметаат животните што служат за исхрана на луѓето и задоволување на економските потреби, за запрега и носење товар (овци, кози, крави, биволи, магариња, свињи, зајаци и сл.) Од општината информираат дека добиток и живина може да се чуваат на оддалеченост од најмалку 500m од градежниот реон. Доколку не се почитуваат овие одлуки и не се спроведат во рок од 15 дена, следуваат казни согласно законските прописи.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето кое живее со бабата во станот во „Скопјанка", кој што беше полн со ...
сите 179 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на Шуто оризари, Курто Дудуш, сведочеше во судскиот процес за насилството во Собранието. Дудуш во своето кратко 10-минутно сведочење ...
сите 114 | | | веќе видена

Вчера во 10.00 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица, по преземени мерки и активности, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе ...
сите 135 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 221 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Без добиток и живина во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: