Без добиток и живина во Штип

Комуналната инспекција во Општина Штип со одлука за Комунален ред на Општина Штип им забрани на граѓаните да чуваат добиток и живина. Со цел да се заштити здравјето на луѓето и да се подобри санитарно-хигиенската состојба и естетскиот изглед на градот, се забранува чувањето на добиток и живина на подрачјето на град Штип. За добиток и живина се сметаат животните што служат за исхрана на луѓето и задоволување на економските потреби, за запрега и носење товар (овци, кози, крави, биволи, магариња, свињи, зајаци и сл.) Од општината информираат дека добиток и живина може да се чуваат на оддалеченост од најмалку 500m од градежниот реон. Доколку не се почитуваат овие одлуки и не се спроведат во рок од 15 дена, следуваат казни согласно законските прописи.
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 247 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Без добиток и живина во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: