За да се запре ИСИЛ, регионот треба да го спречи ширењето на радикалните исламски идеи

Дејствата на радикалните исламисти ги поттикнаа водачите и експертите да повикаат на забрана на радикалната екстремистичка пропаганда. Силите на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) го користат Интернетот и социјалните медиуми за да регрутираат млади Муслимани. [AФП] Никој не знае кога државјанинот на Босна и Херцеговина (БиХ) Емрах Фојница одлучил да умре. Но, минатиот месец Фојница облече елек полн со експлозиви во Ирак и стана првиот бомбаш-самоубиец од БиХ. Еден месец претходно на Фојница му се судеше за тероризам во БиХ. Државата го обвини дека му помагал на Менсур Јашаревиќ да го организира нападот во 2011 година на Американската амбасада во Сараево. Тој беше ослободен од обвиненијата. Фојница на крајот повторно ѝ се приклучи на Салафи заедницата во Горња Маоча, и замина во Ирак да се бори за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Според експертите и исламските власти, 20-годишникот беше уште една жртва на пропагадната на ИСИЛ. Џевад Галијашевиќ, директор на Центарот за хуманитарно право на БиХ и ...
| | веќе видена | слични

Доаѓаат од Албанија, Македонија, Босна и Косово - повеќе стотици џихадисти се дел од Балканските бригади на терористичката организација Исламска држава (ИД). Тие се борат за тоа Балканот да стане дел од новиот „калифат“. На една видео-снимка која кружи на Јутјуб е прикажан млад човек со брада, вооружен со калашников - Босанец на пат за Сирија. Специјалната полиција на БиХ пред неколку дена во рација уапси 20 осомничени џихадисти. Портпаролка на полицијата изјави дека „лицата се осомничени оти финансирале терористички активности, врбувале лица за терористички групи и регрутирале борци“. Полициската акција во цела Босна беше крстена „Дамаск“. Неодамна, Босна и Херцеговина го заостри и кривичниот закон. Лице кое регрутира борци за џихад може да добие затвор во траење до 10 години. „Имаме напредок“ Јасмин Ахиќ, професор на Факултетот за криминалистика, криминологија и безбедносни студии во Сараево, вели: „Во изминатите години Босна направи напредок во борбата против тероризмот. За тоа доби пофалби од различни ...
| | веќе видена | слични

Властите во Косово и Босна и Херцеговина уапсија повеќе луѓе осомничени за врски со насилните екстремистички организации. Властите во Косово и Босна и Херцеговина уапсија повеќе луѓе осомничени за врски со насилните екстремистички организации. Полицијата во Косово и Босна и Херцеговина (БиХ) продолжи со операциите против наводните исламски екстремисти по апсењата на 43 луѓе минатиот месец осомничени за вмешаност во активности поврзани со тероризам. Косово уапси петмина исламски екстремисти на 4-ти септември, вклучително и Шефкет Красниќи, имамот на Големата џамија во Приштина. Полицијата ги пушти осомничените по сослушувањето, но објави дека истрагата ќе продолжи. Полицијата претресе 10 локации и конфискуваше докази, вели Сул Хоџај, главен обвинител во Косово. „Во тек се истрагите против сите осомничени и ние очекуваме да добиеме доволно докази за покренување обвиненија“, рече Хоџај за SETimes . Хоџај рече дeка обвинителството испитува уште 17 лица осомничени за финансирање, регрутирање и поттикнување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Работодавачите во чии компании работеле повредените или загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласкарци треба овие случаи да ги пријават во Државниот ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За да се запре ИСИЛ, регионот треба да го спречи ширењето на радикалните исламски идеи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: