Дали знаете зошто сакаме да се бакнуваме со јазик?

Специјалист ја откри вистината – нема никаква врска со романтиката. Дали ќе ги измиете забите со четка на партнерот? Едвај, но не ни пречи да ја замените плунката и бактерии со него во долг бакнеж уста во уста. Колку и убаво да ви звучи, причината луѓето да се бакнуваат со јазикот нема врска со романтиката, туку со еволуцијата Зошто се бакнуваме со јазик? Доктор Сара Џонс, специјалист за репродукција и еволутивна психологија од Универзитетот во Кент, објаснува дека тоа е најлесната постапка да ги откриеме вистинскиот партнер за продолжување на потомството. „ Луѓето немаат толку развиено чувство за мирис, колку животните. Бакнежот уста во уста ни овозможува да вкусиме и да го помирисаме партнерот, да дознаеме дали имаме различен имунитетски одговор. Бакнежот овозможува да видите колку е различен или пак имате слична биохемиска реакција како некој кој е со вас “ , изјави специјалистот. Е, тоа е причината да сакаме да се бакнуваме. До тука е романтиката на првиот бакнеж. Извор: Локално.мк
| | веќе видена | слични

Група јапонски научници спровеле истражување во кое учествувале 48 луѓе, од кои половина имале проблеми со егзема (вид на атопичен дерматитис), а останатите биле алергични на полен. Нивната задача било по 30 минути во денот да слушаат романтична музика и да се бакнуваат со своите партнери. Потоа им била направена анализа на крвта. Откако поминале две недели од овој експеримент, научниците повторни направиле истражување, но овојпат, наместо бакнување, паровите разменувале прегратки. Анализите на крвта покажале дека нивото на имуноглобулин, антитело кое го создава имунолошкиот систем како реакција на алергии, значително се намалило после експериментот со бакнежите. Според научниците, иако преку еден бакнеж со партнерот разменуваме помеѓу десет милиони и милијарда бактерии, бројните антибактериски состојки кои ги има во нашата уста, ќе ги убијат скоро сите бактерии пред воопшто тие да се развијат. Затоа продолжете само напред со делење бакнежи. Тоа ќе ве направи среќни, но и здрави.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвинува дека се под постојан политички приогон од страна на власта, преку како што вели, новата ...
сите 302 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 195 | | | веќе видена

Почна на 20 години како газда на „Орка Спорт“, за после дваесет да стане најбогатиот Македонец кој ни сам не може да си го измери богатството. Форбс го процени ...
сите 219 | | | веќе видена

Навреди на лична основа, говор на омраза, ова беше дел од вербалниот напад на лидерот на Единствена Македонија кон пратеникот Сашо Василевски. Во рамките на ...
сите 79 | | | веќе видена

И денеска екс премиерот Груевски е на слобода. Ако продолжи со игнорирање на одлуката и избегнување на судскиот доставувач, најверојатно веќе во вторник судот ...
сите 94 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали знаете зошто сакаме да се бакнуваме со јазик?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: