Мадуро: Венецуела е подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, Мадуро повторно истакна дека го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад, со кого во последните години одржува тесни врски. Мадуро изјави дека и наложил на министерката за надворешни работи Дарси Родригез да се сретне со претставници на најголемата сириската заедница во Венецуела за да разговара за прифаќање на сириски бегалци.
| | веќе видена | слични

Повеќе земји на Латинска Америка се подготвени да примат мигранти кои бегаат поради судирите на Блискиот Исток. И Австралија е подготвена да прими 12.000 бегалци. Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, социјалист познат по шокантните изјави и поддршката на сирискиот претседател Башар ел Асад, рекол дека во неговата земја може да дојдат 20 000 Сиријци. Таму веќе има голема заедница од Сиријци дојдени во минатата година и сакаат да се вратат во својата земја, пренесува Бета. Претседателката на Бразил, Дилма Русеф изјави дека нејзината земја е подготвена да ги прими протераните бегалци со раширени раце и сака тие да живеат, да работат и да придонесуваат за просперитетот и мирот на Бразил. Од сите земји на овој континент Бразил прими најмногу сириски бегалци од почетокот на војната во 2011 досега. Тие ги поедноставиле процедурите за населување. И Чиле е подготвено да прими бегалци. Дел од бегалците пак се жалат дека Бразил нема добра стратегија за нивниот третман и велат дека не избегале од својата земја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 280 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мадуро: Венецуела е подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: