„Амазон“ ќе им конкурира на големите банки со кредитирање мали компании

„Амазон“ планира да ја прошири дејноста за давање заеми на мали бизниси во САД, Велика Британија и во Јапонија и на тој начин ќе влезе во директна конкуренција со големите банки во овој сегмент, јави „Фајненшл тајмс“. Kомпанијата со седиште во Сиетл ја почна програмата за кредитирање „Амазон лендинг“ со малку реклама пред шест години кога понуди кредити на избрани продавачи на платформата за интернет-трговија. Заемите се краткорочни, до 12 месеци, а годишна каматна стапка варира помеѓу 6 и 17 отсто. Алгоритмот со кој „Амазон“ избира на кого да понуди заем се базира на фреквенцијата со која продавачите ги продаваат стоките и популарноста на нивните производи. „Амазон“ користи сопствени средства на доделувањето кредити, а одобрувањето на кредитот е за 24 часа. Kако функционира системот Ратите за заемот автоматски се наплатуваат на секои две недели од сметката на продавачот на интернет-платформата. Ако нема пари на сметката или продажбата одеднаш им се намали, „Амазон“ може да им ги замрзне стоките што ги чува ...
| | веќе видена | слични

Според договорот, цената на акциите на Хол фудс е 42 долари, 27 посто повеќе од четвртокот. Од Амазон изјавија дека Хол фудс ќе продолжи да работи како посебен оддел на компанијата. Директорот на Хол фудс Џон Мекеј рече дека ќе остане на чело на фирмата, а седиштето исто така ќе остане во Остин во Тексас. Овој договор покажува се поголем интерес на Амазон за традиционалните продавници, чиј бизнис е значајно оштетен со растот на Амазон, а многу најавија затворање. Договорот, исто така го потврдува зголемениот интерес на Амазон за храна. Компанијата има свој систем на испорака, Амазон Фреш, и експериментира со моделот „кликни и подигни“, што на корисниците им овозможува онлајн да купуваат, по што лично можат да ги подигнат артиклите. Супермаркетите и останатите малопродажни бизниси силно се погодени со се поголемата конкуренција од Амазон и Волмарт. Малопродажниот гигант Крогер во четвртокот објави дека оваа година ќе има помал профит од очекуваниот, поради падот на акциите за речиси 20 посто. Сепак, акциите ...
| | веќе видена | слични

Најбогатиот човек на светот, Бил Гејтс наскоро би можел титулата да ја препушти на некој друг.Веќе идната недела од тронот може да го симне Џеф Безос, основачот на Амазон. Акциите на Амазон пораснаа за една третина и минатата недела надминаа 1.000 долари.Безос кој поседува 17% од акциите на компанијата наскоро ќе го надмине Гејтс. Оваа година заработил над 20 милијарди долари, а вкупно има 86 милијарди долари. Бил Гејтс има 89.9 милијарди долари.Амазон е основна во 1994 година и е четврта највредна компанија во светот.Ако Гејтс падне од првата позиција, тешко ќе може да се поврати.
| | веќе видена | слични

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со европратениците Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн го повторил ставот дека неговата партија не ...
сите 265 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Амазон“ ќе им конкурира на големите банки со кредитирање мали компании

Од:
До кого (е-маил):
Порака: