Алкохолизам: Пат кон враќање во здрав живот

Алкохолизмот е сериозен проблем кој го засега не само оној кој пие, туку најмногу неговото семејство, работната околина и целото општество. Алкохоличарот низ своето пиење полека но сигурно пропаѓа морално, материјално, а најмногу здравствено. Но, ова не треба да биде застрашување дека ако некој еднаш станал псхички или физички зависен од алкохол, никогаш повеќе нема да живее нормално. Повеќето алкохоличари, со силна волја и работа на себе, со поддршка од семејството и пријателите можат не само трајно да ја раскинат врската со алкохолот, туку да го надоместат и поголемиот дел од штетата направена од пиењето и да напредуваат во животот. Ова е сосема можно и за тоа постојат низа сведоштва на луѓе кои по престанокот на пиењето успеале да го подобрат своето здравје, да побараат и да добијат прошка од луѓето кои ги повредиле додека биле пијани, радикално да ги подобрат односите со партнерот и децата, но исто така и материјалната состојба. Првата работа што треба да ја направи алкохоличарот во желбата да престане ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алкохолизам: Пат кон враќање во здрав живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: