Алкохолизам: Пат кон враќање во здрав живот

Алкохолизмот е сериозен проблем кој го засега не само оној кој пие, туку најмногу неговото семејство, работната околина и целото општество. Алкохоличарот низ своето пиење полека но сигурно пропаѓа морално, материјално, а најмногу здравствено. Но, ова не треба да биде застрашување дека ако некој еднаш станал псхички или физички зависен од алкохол, никогаш повеќе нема да живее нормално. Повеќето алкохоличари, со силна волја и работа на себе, со поддршка од семејството и пријателите можат не само трајно да ја раскинат врската со алкохолот, туку да го надоместат и поголемиот дел од штетата направена од пиењето и да напредуваат во животот. Ова е сосема можно и за тоа постојат низа сведоштва на луѓе кои по престанокот на пиењето успеале да го подобрат своето здравје, да побараат и да добијат прошка од луѓето кои ги повредиле додека биле пијани, радикално да ги подобрат односите со партнерот и децата, но исто така и материјалната состојба. Првата работа што треба да ја направи алкохоличарот во желбата да престане ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алкохолизам: Пат кон враќање во здрав живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: