Акцијата на Комерцијална банка најтргувана

Вкупен промет во износ од 23.580.512,75 денари, остварен е во петокот на Македонска берза за хартии од вредност, при што поголемиот дел од прометот остварен е со акциите на Комерцијална банка На Официјалниот пазар за хартии од вредност денеска беше остварен промет од 21.595.890,75 денари, а на Редовниот пазар прометот изнесуваше 1.984.622,00 денари. Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,61% и изнесуваше 2.583,94 поени. МБИД се намали за 0,06% и изнесуваше 2.729,51 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,49 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во износ од 15.014.400,00 денари по просечна цена од 3.720,00 денари . Во овој промет влегуваат и два системски блока. Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со која беше остварен 1.957.100,00 денари промет по просечна цена од 4.349,11 денари. Трета беше акцијата на Гранит АД Скопје со остварени 228.470,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 267 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Акцијата на Комерцијална банка најтргувана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: