Акцијата на Комерцијална банка најтргувана

Вкупен промет во износ од 23.580.512,75 денари, остварен е во петокот на Македонска берза за хартии од вредност, при што поголемиот дел од прометот остварен е со акциите на Комерцијална банка На Официјалниот пазар за хартии од вредност денеска беше остварен промет од 21.595.890,75 денари, а на Редовниот пазар прометот изнесуваше 1.984.622,00 денари. Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,61% и изнесуваше 2.583,94 поени. МБИД се намали за 0,06% и изнесуваше 2.729,51 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,49 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во износ од 15.014.400,00 денари по просечна цена од 3.720,00 денари . Во овој промет влегуваат и два системски блока. Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со која беше остварен 1.957.100,00 денари промет по просечна цена од 4.349,11 денари. Трета беше акцијата на Гранит АД Скопје со остварени 228.470,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Акцијата на Комерцијална банка најтргувана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: