ЏХ

    во

    Врските на империјата на Мардок со лица од кабинетот на премиерот Kамерон во период кога „Њуз корп“ се обидуваше да го преземе „БскајБ“ се открија во имејловите на секретарот за култура Џереми Хант Медиумскиот магнат и претседател на „Њуз корп“, Руперт Мaрдок (81), вчера го даде својот исказ пред судијата Левесон во рамките на сослушувањето за аферата со прислушувањето, која доведе до затворање на „Њуз оф д ворлд“. Аферата не само што го потресе медиумскиот свет, туку сега почна да ја тресе и почвата под Даунинг стрит 10, но и актуелниот премиер Дејвид Kамерон. Мaрдок демантира дека барал или дека му биле понудени какви и да се услуги или привилегии на средбата со премиерката Маргарет Тачер во 1981 година. Тој рече дека во ниту еден момент не се обидел да влијае врз Тачер, демонстрирајќи ја својата политичка поддршка, пред неговиот обид да ги преземе весниците „Тајмс“. Во писмена изјава поднесена до истрагата, Мардок кажува дека со актуелниот премиер Дејвид Kамерон се запознал на семеен пикник во ...
    сите 3 | | | веќе видена

    Кинески воен авион се урна денеска на аеромитинг во покраината Шаанксију, на северот на Кина. Во снимката аемитувана на кинеската државна телевизија се гледа како авионот нагло ја губи брзината, паѓа на земјата и експлодира. Пилотот, според снимките, успеал да се катапултира со задоцнување, иако падобранот не му се отворил целосно. Нема информации дали пилотот е повреден. Аеромитингот што беше отворен денеска, се затвора во недела, а е дел од меѓународниот воздухопловен саем што се одржува во Ксиан, пишува агенцијата Ксинхуа. Агенцијата наведува дека станува збор за авион „Ксиан ЏХ-7“, ловец-бомбардер. Митингот не беше прекинат и покрај несреќата.
    сите 4 | | | веќе видена