Кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ набави нови лектири за потребите на основците и средношколците во Куманово, информира директорот на установата, ...
сите 2 | | | веќе видена

Центарот за истражување на предисторијата ги заврши истражувањата на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука, при кои се добиени одлични резултати. Истражувањата ...
сите 12 | | | веќе видена

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 август. Денеска е Преподобен маченик Дометијан. Преподобен Дометијан се роди ...
сите 2 | | | веќе видена

Со манифестацијата „Во чест на Блаже Конески“, на 29 септември во прилепското село Небрегово, Друштвото на писателите на Македонија ќе ја почне кампањата за ...
сите 15 | | | веќе видена

Невообичаен спој на саксофон и хармоника донесе синоќа фестивалот „Охридско лето“ со концертот на дуото „Алиада“. Публиката уживаше до последната композиција и ...
сите 23 | | | веќе видена

Десетгодишно момче-бегалец од Авганистан, кое живее во бегалски логор во Белград, поседува исклучителен ликовен талент. Фeрхад Нури има и широко срце, сака да ...
| | веќе видена

Би-би-си објавува драматизација на наградуваната новела на Салман Ружди - „Полноќни деца“. Објавата ќе биде бесплатна, но ќе трае само одредено време. фото ...
| | веќе видена