За Здравје

Мајките кои пушат, пред и за време на бременоста, ја ставаат на ризик плодноста на своето дете – велат научниците. Студијата била изведувана на лабораториски глувци. За време на истражувањето, научниците вбризгувале во лабораториските глувци токсини кои обично се наоѓаат во цигарите, пред и за време на бременоста, но и за време на доењето. Во сумирањето на резултатите од истражувањето било заклучено дека чадот од цигарите не влијае многу на бројот и структурата на младите, но забележително влијае врз функцијата на овариумите кај женските деца. Научниците велат дека иако истражувањето е на лабораториски глувци, тоа навистина е веродостојно бидејќи научниците го правеле истражувањето многу внимателно и стрпливо. Пушењето навистина влијае врз плодноста на децата и тоа не само доколку жената пуши додека е бремена туку и ако пуши додека го дои детето – велат научниците. Ние сакаме да ја подигнеме свеста кај жените дека не треба да се помислува на цигари доколку сакате да имате здраво и плодно дете – заклучуваат ...
| | веќе видена

Медот не се препорачува за деца помали од две години - потенцираат научниците. Британската агенција Food Standards Agency, FSA, ги опоменува сите родители строго да избегнуваат давање на мед на деца под две години. Опомената доаѓа откако во последните неколку месеци нагло се зголемила појавата на болеста ботулизам. Оваа болест се манифестира со нагло ослабување на мускулатурата на децата, тешко дишење, па дури и смрт. Оваа болест е многу ретка и често ги напаѓа бебињата под една година. Се работи за бактериска болест која може да ја внесат малите деца преку медот, па затоа научниците им препорачуваат на родителите да им даваат мед на деца помлади од година дена. Медот е исклучително здрава храна која е одлична за организмот и тоа веќе е докажно, но сепак воздржете се кога се работи за вашите најмали.
| | веќе видена

Едно британско истражување покажало дека пушачите изостануваат просечно по 2-3 дена повеќе од непушачите од работните обврски. Истражувањето било објавено во списанието Addiction и укажува на фактот дека пушачите имаат за 33 % поголеми шанси за случајно изостанување од работа од непушачите. Научниците од Nottinghamu, кои го правеле истражувањето велат дека пушачите поради ова губат многу финансиски средства. Но не е само ова во прашање, научниците укажуваат и на фактот дека пушачите се по непродуктивни на работа поради честите потреби за “пуш-пауза” доколку пак компанијата не им дозволува чести паузи за пушење, тие се помалку сконцентрирани и помалку заинтересирани за работата. Истражувањето опфатило некаде околу 71.000 пушачи и непушачи од јавни и приватни фирми, а истражувањето траело од 1960 па се до 2011 и било спроведено на скоро сите континенти. Со оглед на ова истото е доста веродостојно. Научниците од Бостон ги испитувале и средношколците-пушачи и дошле до заклучок дека пушачите многу повеќе ...
| | веќе видена

Астрологијата отсекогаш била поврзана со здравјето. Луѓето без разлика дали веруваат или не во астрололозите и астролошките предвидувања и совети, скоро секогаш сакаат да прочитаат нешто за својот хороскопски знак, каква љубов и какво здравје ги очекува. Ние денеска се решивме да ги споиме астрологијата и медицината и да видиме кој хороскопски знак според која метода од алтернативната медицина треба да се лекува. ОВЕН Според астролозите, со овните управува планетата Марс, па доколку не се движите редовно и имате намалена физичка активност подложни сте кон алергии, воспаленија на очите и главоболки. Физичката активност е особено важна за вас, па така за овните според астролозите најдобро е лекувањето со физиотерапија и кинезитерапија, а освен тоа бакарот и железото се олигоелементи кои се секогаш им се потреби на овните. БИК Бикот обично е смирен и стрплив, но ова се пренесува на неговиот биоритам. Планетата која раководи со вас, Венера, владее со бојата и со звукот, па затоа според астролозите најдобра ...
| | веќе видена

Според истражувањата, дебелите деца имаат голем ризик да пораснат како импотентни мажи бидејќи нивното ниво на тестостерон е значително намалено. Научниците од Универзитетот во Бафало направиле истражување каде што ги споредиле резултатите од испитување на тестостеронот кај 25 деца со нормална телесна тежина и 25 деца со зголемена телесна тежина. Децата кои биле испитувани биле на возраст од 14 до 20 години, а резултатите покажале дека дебелите деца имале за најмалку 50 % помало ниво на тестостерон од останатите. Научниците велат дека ќе продолжат со истражувањето на поголем број на деца за со сигурност да ја докажат поврзаноста на дебелината и тестостеронот. Истражувањето е објавено во списанието Clinical Endocrinology. Одговорниот на истражувањето д-р Paresh Dandona, изјавил дека навистина е изненаден од фактот што дебелите деца имаат дури 50 % помалку тестостерон од оние со нормална телесна тежина и дека резултатите се многу по загрижувачки отколку што некој очекувал. Дебелината кај децата е се почеста ...
| | веќе видена

Неврохирургијата е последната надеж за ефикасен спас од прекумерната телесна тежина, велат научниците. Операцијата на мозокот наречена “операција слабеење” е метода за ефикасно намалување на телесната тежина. Научниците од Универзитетот Pamukkale – Турција, за новинарите изјавиле дека се на чекор до ново откритие за лесно слабеење со помош на неврохирургијата. Бидејќи мозокот е оној кој ги контролира навиките за храна и се взаемно поврзани, научниците велат дека во наредните децении спасот од прекумерната телесна тежина ќе се гледа исклучиво во неврохирургијата т.е. во мозокот. Доктор Feridun Acar, шеф на истражувачкиот тим вели дека може да се влезе во мозокот, поточно во центрите кои го контролираат внесот на храната да се вградат електроди, а потоа и ефикасно да се ослабне. “Ние имаме се што треба, само треба време оваа операција да стане рутинска” –вели д-р Асеr. Сепак тој додава дека ќе се работи за исклучително скапа операција.
| | веќе видена

Прашање: Здраво.Моето прашање е во областа на гинекологијата. Редовно посетувам гинеколог.Имав проблеми со мочниот меур околу 3 години.Имав ешерихија коли.Меѓутоа, инфекцијата помина, престанав да мокрам често. Микробиолошките наоди беа добри. Меѓутоа, потоа ми се појави проблем да крварам за време и после сексуален однос.Не многу, но доволно за да ме загрижи.И тоа се случува без исклучок на секој сексуален однос. Посетив два доктора,од кои едниот ми рече дека станува збор за хормонално пореметување и ми препиша лекарства. Имам правено ПАП тестови досега 2 ( сексуално сум активна 5 години и имам постојан партнер). ПАП тестовите излегоа добри меѓутоа крварењето не престана. Другиот доктор (матичниот) ми рече дека станува збор за цервицитис (воспаление на грлото на матката). Правев ехо, користев вагиналети Полигинакс и Гинекс. Ова ми се случува некаде година и пол време при што во период од 3 месеци немаше ништо и повторно се појави. Ме загрижува тоа што докторот ми вели дека нема нешто како рана на грлото на ...
| | веќе видена

Спротивно од несаканата бременост, многу луѓе патат од неможноста да останат бремени. Доколку неможете да останете бремени во период од една година, посетете лекар. Во меѓувреме, послушајте ги нашите кратки совети за да можете полесно да останете бремени и да си го подобрите здравјето. Никогаш не водете љубов под притисок, за таа работа морате да бидете опуштени Воздржете се од голем професионален стрес - тоа ја намалува плодноста Секогаш имајте доволно долг сон - краткиот сон ја намалува плодноста Избегнувајте лубриканти и интимни средства за хигиена - тие можат да ја уништат спермата Избегнувајте алкохол, особено за време на плодните денови - алкохолот ја намалува плодноста Внесувајте фолна киселина - таа е најпотребна во најраната бременост Не конзумираје, или конзумирајте многу мало количество на кофеин Избегнувајте пушење - пушењето е штетно за плодноста Кажете му на партнерот да внесува повеќе витамини - витамините го подобруваат квалитетот на спермата Тестирајте се! Некои полово преносливи болести не ...
сите 2 | | | веќе видена

Според истражувањето објавено во New England Journal of Medicine, 69 % од луѓето кои имале рак на белите дробови и дури 81 % од луѓето со рак на дебелото црево во многу напреден стадиум, сметале дека хемотерапијата може да ги излечи, иако шансите за такво нешто се многу мали скоро и невозможни. Оваа неинформираност според научниците најмногу се должи на лекарите. Многу е тешко еден лекар да му каже на својот пациент дека нема да може да ја излечи неговата болест – изјавуваат научниците. Истражувањето било направено на 1 200 пациенти, а истражувачите само обиколно разговарале за болеста со пациентите и според добиените резултати помалку од 30 проценти знаеле дека хемотерапијата нема да им помогне против оваа подмолна и незилечива болест. Хемотерапијата кај карциномите во терминален стадиум се дава само за да се добие на време или да се намалат болките и страдањата на болниот.
| | веќе видена

Шефот Да, шефот навистина може да ви предизвика главоболка. Се она што го зголемува нивото на стрес може да ве направи поранливи кога се во прашање главоболките предизвикани од тензија или мигрена. Точниот механизам за настанување на овој тип главоболки е непознат и може да вклучува повеќе фактори. Може да игра улога зголемената сензитивност на нервните комуникации во мозокот кои што ја пренесуваат болката. Промените во самиот мозок исто така можат да бидат инволвирани во мигренозните главоболки. Времето Со промените на температурата, се зголемува и веројатноста за појава на мигренозни главоболки. Без разлика на тоа дали се подготвува топлински бран или студен бран, самите промени можат да предизвикаат главоболка. Сончевите и жешки денови, како и дождот и промените во атмосферскиот притисок можат да доведат до појава на главоболка. Иако не можете да го промените времето, сепак можете да носите наочари, да ја минимизирате дехидрацијата и да го избегнете пладневното сонце. Силни мириси Силните мириси, дури и ...
сите 2 | | | веќе видена

Постојаната сексуална возбуденост кај жените е ретко сексуално пореметување при што некои жени доживуваат и по 300 оргазми во текот на денот. Синдромот на постојана возбуденост за прв пат е дефиниран и забележан во 2001-ва година од страна на Др. Санда Леблум. Опишан е како возбуденост без чувствување на желба за секс. Со цел да се ослободи од тензијата во телото, жената мора да доживее оргазам. За жал, жената само привремено се релаксира додека тензијата повторно не се појави и повторно не се доживее оргазам. Со секој оргазам, сензациите кои што ги чувствува жената се се посилни и секој нареден пат е се потешко да се достигне врвот на задоволството. Некои жени пријавиле дека имаат и по 300 оргазми во текот на денот. Исто така, возбуденоста може да трае и по неколку недели. Постојаната возбуда не е поврзана со нимфоманија Во голем дел од случаите, жените чувствуваат фрустрација наместо задоволство од форсираната мастурбација. Оние кои што се наоѓаат во таква ситуација велат дека се чувствуваат како да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Жените за време на бременоста имаат поголем ризик за појава на болести поврзани со храната со што може да му се наштети и на нероденото дете, велат од Академијата за исхрана во САД. Академијата ги предложува следните препораки за бремените жени: - Често мијте ги рацете. - Месото чувајте го одвоено од приготвената храна. - Секогаш спремајте ја храната на соодветната температура. - Остатокот од храната веднаш ставете го во фрижидер на температура под 4 степени целзиусови. - Избегнувајте потенцијално ризична храна, како што се живи и недоварени јајца и месо, непастеризирано млеко и неподготвена риба.
| | веќе видена

Ботокс – одобрен лек против мигрена? Да, тому така. Британската агенција за контрола на лекови и медицински материјали го одобри ботоксот како лек против мигрена. Право на овој лек ќе имаат луѓето кои најмалку 15 дена во месецот имаат мигренозни главоболки и најмалку 8 дена јавуваат симптоми на мигрена. Истражувањето научниците го направиле во 3 фази на 1 384 жени. Тоа покажало дека жените кои примале ботокс инјекција имале навистина намалени епизоди на главоболка во споредба со жените кои наместо ботокс, добивале средство со плацебо ефект. Мигрената е голем проблем во светот и се проценува дека од неа е можно да патат дури 20 % од жителите во Британија. Лекарите велат дека ќе направат се за да можат да ја контролираат оваа состојба.
| | веќе видена

Желатинозната течност од морските алги многу веројатно дека наскоро ќe стане тренд за пост инфарктно лекување на срцето. Морските алги најверојатно имаат моќ за регенерација на срцето. До ова откритие дошол римскиот лекар д-р Фабио Миралди, од Римската болница Umberto. Тој на свој пациент кој имал доживеано инфаркт, му вбризгал екстракт од зелени алги директно во срцето. Ова се случило во месец август, а досега кај овој пациент срцето ја подобрило својата работа за 25 %, што укажува дека истото се регенерира. Ова е одлична вест, велат научниците, а применувањето на оваа техника воопшто нема да се одолжи, тестирањето на екстрактот од морски алги е во завршна фаза и се изведува во Италија. Доколку се биде како што се очекува, веќе од идната година тој полека би требало да почне да се употребува во Европа и САД. Колку е важен овој лек не мораме да напоменуваме, единствено што можеме да кажеме е дека доколку екстрактот од морските алги ги помине сите тестови, од идната година ќе имаме еден ефективен лек кој ќе ...
| | веќе видена

Почитувани посетители, Со големо задоволство Ве известуваме дека по една година подготовки конечно е пуштен новиот редизајниран сајт За Здравје http://www.zazdravje.com.mk Најдобриот веб сајт во Македонија од областа на здравјето, здравиот начин на живот и здравата исхрана стана уште подобар. Воведовме неколку нови категории како што се спорт и рекреација, љубов и секс, алтернативна медицина и домашни миленици. Воведовме промени во Прашајте го докторот. Сега читателите, одговорите на своите прашања ќе можат да ги очекуваат на насловната страница, а во посебен дел на сајтот ќе можат да се видат прашањата кои што веќе се одговорени. Преку новата форма За Здравје Newsletter регистрираните корисници ќе можат да ги добиваат најчитаните статии во месецот преку електронска пошта. Во иднина се планираат уште многу новости и затоа редовно следете не! Со почит, http://www.zazdravje.com.mk Language Undefined Test newsletter
сите 2 | | | веќе видена

Сушењето на облеката на радијаторите во домот може да биде лошо по вашето здравје, предупредуваат експертите. Научниците од Глазгов предупредуваат дека 5 килограми испрана облека со текот на нејзиното сушење ослободува околу 2 литри влага во водухот, што е еднакво на една третина од вкупната влага во слабо проветрените простории. Со тоа се создаваат идеални услови за развој на мувла и фунги кои што можат да ја влошат состојбата на астматичарите. Фактот што луѓето се одлучуваат да ја сушат облеката на радијаторите од парното греење им носи две негативни последици, зголемена потрошувачка на топлинска енергија и потенцијален ризик по здравјето. За да се намали ризикот по здравјето, на луѓето им се препорачува да ја сушат облеката надвор од просториите за престој или во машини за сушење.
| | веќе видена

Пушењето е штетно по здравјето за секој еден човек и ова веќе многупати е кажано. Сепак, особено внимание се посветува на пушењето во бременоста, бидејќи мајките освен што му наштетуваат на своето здравје прават штета и врз здравјето на своето новороденче. Веќе е докажано дека пушењето во бременоста влијае врз ризикот за спонтан абортус и раѓање на мртво дете, но најновите истражувања покажаа дека пушењето во бременоста го зголемува и ризикот од раѓање на дете со аутизам. Аутизмот како што е познато, носи широк спектар на пореметувања, социјални и комуникативни. До неодамна се сметало дека аутизмот е исклучиво генетски предизвикана состојба, но денес се знае дека на неговото појавување влијаат многу фактори. Еден од тие фактори е и пушењето за време на бременоста. Според истражувањето кое го спровеле научниците, 13 проценти од мајките на аутистичните деца биле страствени пушачи. Истражувањето било направено на мајки на аутистични деца во 11 земји. Научниците додаваат дека ова не е сигурен знак дека пушењето ...
| | веќе видена

Чувствувате печење во грлото, горење и суво кашлање, чести болки и нелагодност. Се прашувате дали се работи за обична настинка или зад симптомите стои бактериска инфекција. Обичната настинка ќе помине лесно сама од себе, но стрептококот бара антибиотска терапија. Дали имате стрептокок или обична настинка може лесно да се утврди со земање на брис и микробиолошки преглед, но може да има и други знаци кои можете да ги препознаете. На стрептокок треба да се сомневате доколку: Имате необични дамки на јазикот и крајниците Необичните дамки на јазикот и крајниците јасно укажуваат на бактериска инфекција. Крајниците обично се многу болни, особено на голтање. Имате висока температура Високата температура е знак на бактериска инфекција иако во некои случаи бактериите може да се присутни и доколку нема температура. Како и да е, температура повисока од 38 степени е речиси сигурен знак за бактериска инфекција. Имате потечени лимфни јазли на вратот Стрептококот често дава потечени лимфни јазли на вратот поради зголемениот ...
| | веќе видена

Не е тајна дека консумацијата на алкохол може да предизвика огромни здравствени проблеми вклучувајќи ја цирозата на црниот дроб, како и непосредни проблеми како што се повреди при сообраќајни несреќи предизвикани од зголемена концентрација на алкохол во крвта. Но, постојат и други болести кои можат да бидат предизвикани од алкохолот. Нивната бројка е запрепастувачка – научниците покажале дека со алкохолот се поврзани повеќе од 60 болести. Ние ќе се задржиме на 12 од нив, односно на оние кои што се најчести кај луѓето. Анемија Хроничното консумирање на алкохол може да доведе до анемија преку намалувањето на бројот на црвени крвни зрнца. Последиците од анемијата на сите нас ни се многу добро познати – хроничен замор, недостаток на воздух и вртоглавица. Рак Според најновите истражувања од познати светски научници, алкохолот може да биде главен причинител на рак. Ова доаѓа од можноста на нашето тело да го претвора внесениот алкохол во ацеталдехид, кој е потенцијална карциногена супстанца. Ракот на грлото, ...
сите 2 | | | веќе видена

Според најновите истражувања, цинкот ги намалува проблемите со белите дробови односно со дишењето. Според научниците, цинкот може да ја спречи предвремената смрт на децата со акутни белодробни инфекции. Студијата вклучила научници од Индија, Канада и Австрија и 96 деца на возраст до 5 години. Според резултатите од истражувањето, цинкот има моќ да го подобри дишењето и да ја намали смртноста кај децата со акутни белодробни инфекции. Во истражувањето, на една група деца во тек на 60 дена како додаток во исхраната им било давано по 10 милиграми цинк (нормалната дневна потреба е од 9 до 11). На другата група деца не им било давано дополнителен цинк. Резултатите покажале дека децата на кои им бил даден дополнителен цинк, полесно закрепнувале и имале многу помалку напади на гушење, за разлика од оние кои не примале дополнителен цинк. Затоа научниците советуваат да проверите дали цинкот е дел од вашата секојдневна исхрана. Не е потребно да го додавате како суплемент, но е потребно редовно да го внесувате преку ...
| | веќе видена

next