За Здравје

Во природата постојат многу билки кои можат да ни помогнат за бистро и стабилно размислување. Денес ќе ви претставиме само две, доволно моќни да им конкурираат на сите останати, а еве за кои зборуваме. Гинсенг Гинсенгот е древно растение кои во Азија се користи за многу цели, најчесто како тоник или како растение за јакнење на имунитетот. Се користи и за зараснување на рани, намалување на стрес, одржување на будност, подобрување на работната способност и слично. Гинсенгот е и лабораториски испитуван, а резултатите направени врз лабораториски глувци биле изненадувачки. Имено, 20 мг гинсенг по килограм телесна маса внесен орално покажал изненадувачки позитивни резултати врз меморијата, стабилноста на мозокот и размислувањето. Доколку правилно се употребува, гинсенгот е безбеден за користење и се дава како додаток во исхраната, а не како лек. Сепак, забележани се низа нус појави кои вклучуваат хипертензија, дијареа, несоница, вагинално крварење и друго. Гуарана Гуараната е растение од фамилијата Sapindaceae, ...
| | веќе видена

Го избегнувате сексот со Вашиот партнер затоа што ве боли? Се срамите да му кажете за да не го повредите? Воопшто не уживате во сексот и тоа го правите ретко и само за да го задоволите партнерот? Имате проблеми со болниот сексуален однос, а сеуште ништо не сте превземале? Ние ви претставуваме неколку гинеколошки состојби кои можат да доведат до болен сексуален однос кај жената. Ако имате некои од овие проблеми веднаш посетете лекар, бидејќи не само што тој ќе најде решение за Вашата состојба туку и ќе почнете да уживате во сексот заедно со Вашиот партнер. Болка во мочниот меур – симптом на урогенитална инфекција Во текот на сексуалниот однос, многу жени чувствуваат болка во пределот на мочниот меур, а исто така и неодолива желба за уринарење. Доколку за време на односот со Вашиот партнер чувствувате болка во мочниот меур и потреба за уринирење најверојатно се работи за урогенитална инфекција. Посетете лекар, тој ќе ве советува што да превземете за да го спречите ширењето на инфекцијата. Остра болка во ...
| | веќе видена

Истражувањето кое овојпат ни доаѓа од Кина и кое траело 10 години, покажува дека жените кои редовно пиеле зелен чај имале значително помал ризик од карцином на дигестивниот систем за разлика од оние кои не го консумирале. Истражувањето е објавено во American Journal of Clinical Nutrition и опфатило некаде околу 70 илјади жени кои биле следени во период од 10 години. Според резултатите од обемното истражување, жените кои редовно конзумирале зелен чај имале за 14 проценти помал ризик да заболат од карцином на дигестивниот систем. Истражувачите велат дека при пресметувањето на ризикот, научниците ги земале и другите фактори на ризик кои влијаат за појава на карцином. Досегашните истражувања на влијанието на зелениот чај врз здравјето на дигестивниот систем не биле многу јасни, но ова е едно опсежно истражување чии резултати се сметаат за доста прецизни.
сите 2 | | | веќе видена

Човек не треба да е сам, самотијата го убива човекот. Ова е добро позната поговорка која освен сите што ја знаеме, знаеме и дека истата е точна. Самотијата го прави човекот депресивен и нервозен, зголемувајќи го ризикот да заболи од кардио-васкуларни заболувања и мозочен удар. Сепак луѓето меѓу себе освен што се дружат, тие можат често и да се повредуваат психички заради различниот тип на карактери што ги носат. Затоа тука се домашните миленици. Тие можат да ви бидат одлични другари, искрено да ве засакаат и најискрено да го ценат тоа што вие им давате храна. Животните секогаш ги сакаат луѓето кои се грижат за нив. Секогаш со домашните миленици ќе бидете сигурни дека имате некој покрај вас кој што ве сака и го цени трудот кој го вложувате за него иако не е доволно интелигентно за да ви го докаже тоа. Научниците со разни испитувања со сигурност го потврдиле влијанието на домашните миленици врз психофизичкото здравје. Најмногу кучињата, па потоа мачките, влијаат врз здравјето на сопственикот. Тие го ...
| | веќе видена

Доаѓа сезоната на грипот и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен дел од борбата против грипот, но покрај тоа ние ви претставуваме неколку намирници кои ако ги конзумирате редовно ќе ви помогнат да го “скокнете” грипот оваа сезона. Лук Нема што многу да се каже за лукот, дефинитивно број еден избор против грипот. Лукот е природен антибиотик и штити од многу заболувања. Се препорачува да го конзумирате свеж. Боровинки Боровинката е број еден извор на антиоксиданти и е дефинитивно над сите други овошја. Редовната консумација на боровинки со сигурност ви дава силна заштита против грипот. Доколку неможете да ја најдете свежа, конзумирајте ја замрзната. Сончоглед Можеби не го очекувавте сончогледот овде, но да, тој е одличен извор на витамин Е и ги штити клетките од оштетување. Неопходен е за организамот па неговото редовно конзумирање штити од грип. Печурки Печурките го потикнуваат имунитетот, богати се со многу важни состојки и имаат ...
сите 2 | | | веќе видена

Сега сите оние кои имаат фобија од иглите и вакцините ќе можат да спијат мирно, научниците дојдоа до нов, модерен начин како да ја аплицираат вакцината во крвотокот без да применат инвазивен метод. Научниците развиле метод на апликација на вакцините под јазикот со помош на филмувана таблета која лесно се топи под јазикот и влегува директно во крвотокот. Со ова, за голем дел од вакцините ќе значи замена на класичниот метод со боцкање со многу полесен метод. Вака ќе можат да се даваат вакцините и против грип и против туберкулоза. Научниците велат дека до ова сознание дошле откако докажале дека добрите бактерии можат да се употребат за апликација на вакцините подјазично. Овие вакцини, според научниците ќе се изведуваат со спрејови, а може и да се даваат во течна и тврда состојба.
| | веќе видена

Кафето е добро за срцето и мозокот Луѓето кои пијат 1 до 3 кафиња дневно, имаат помали шанси да добијат мозочен удар споредено со оние кои не пијат кафе. Се смета дека кафето е побогат извор на антиоксиданти отколку боровинките, чија антиоксидантна моќ е далеку позната. Антиоксидантите од кафето го супримираат штетниот ефект од воспалението на артериите. Веднаш по консумирањето на кафе, крвниот притисок и срцевата фреквенција се зголемуваат, но не за долго, бидејќи антиоксидантите го активираат азотниот оксид, кој е моќен вазодилататор на крвните садови, а нивното ширење консеквентно придонесува за намалување на крвниот притисок. Кафето го намалува ризикот од дијабетес Едни од антиоксидантите што ги содржи кафето, наречени хлорогенична киселина и квиниди, играат улога во поттикнување на клеточната сензитивност кон инсулинот, односно хормонот кој помага во регулирањето на шеќерот во крвта. Студиите покажуваат дека луѓето кои пијат 4 или повеќе чаши кафе на ден, може да имаат понизок ризик од развој на ...
| | веќе видена

Кардио васкуларните болести се водечки убиец во светот. Научниците се повеќе се трудат да ги дефинираат причинителите за нивното појавување. Па така според едно итражување направено во Сиднеј, а објавено во списанието Journal of the American Heart Association, луѓето што долго време поминуваат пред телевизиор имаат поголеми шанси за предвремена смрт. Научниците направиле истражување во кое вклучиле 8 800 испитаници. Според резултатите од истражувањето, секој поминат час пред телевизор значително го зголемува вашиот ризик по здравјето. Луѓето кои се постојано пред телевизор имаат за 9 % поголем ризик да заболат од рак и за дури 18 % поголем ризик да заболат од некоја срцева болест. Според анализираните резултати , научниците тврдат дека луѓето кои гледаат телевизија повеќе од 4 часа дневно, имаат за 46 % поголеми шанси за предвремена смрт од останатите. Исто така тие наведуваат дека предвремената смрт кај овие луѓе во 90 % е предизвикана од кардио васкуларните заболувања. Овие заболувања се јавуваат поради ...
| | веќе видена

Стероидите се синтетичка произведена форма на машкиот хормон тестостерон. Ја зголемуваат синтезата на протеините во клетките што резултира со билдање на мускулно ткиво. Поради тоа што стероидите ја зголемуваат мускулната маса и силата, најмногу се користат од страна на бодибилдерите и спортистите кои што не можат да го поминат допинг тестот. Од аспект на сексуалноста, стероидите имаат позитивен ефект на сексуалната желба. Нивното земање предизвикува зголемување на сексуалниот апетит. Но, долгорочниот ефект воопшто не е пријатен. Имено, земањето стероиди може да предизвика стеснување на тестисите и пенисот, импотенција, проблеми со простатата и растење на градите. Кај жените, ефектот на стероидите се огледува во изостанок на меснтруацијата, неприродно зголемување на клиторисот и намалување на градите. Ако долготрајно се користат, се особено штетни. Можат да предизвикаат проблеми со бубрезите, црниот дроб и срцето. Во некои случаи, можат да бидат и опасни по животот. Го зголемуваат крвниот притисок, нивото на ...
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето кои што секојдневно ја зголемуваат својата физичка активност за само неколку минути, чувстуваат поголемо животно задоволство, се вели во новата студија. Истражувачите од Универзитетот Пенсилванија проучувале 153 луѓе на возраст помеѓу 18 и 25 години со цел да го утврдат влијанието на физичката активност врз чувството на задоволство од животот. Пронајдено е дека задоволството е под директно влијание на дневната физичка активност. Со овој пронајдок се повеќе се зацврстува идејата дека физичката активност е значајна за здравјето на луѓето и треба да се земе во предвид кога се изготвуваат националните политики за подобрување на квалитетот на животот. Според истражувањето, за да ги согледаат позитивните ефекти, луѓето треба само малку да го зголемат нивото на извршување на физичката активност.
| | веќе видена

Дневните потреби за сол во организамот изнесуваат околу пет грама. Сепак, солта е толку омилена кај производителите на храна, што 80 % од потребните дневни количини веќе ги внесувате преку готовата храна. Преку храната која ја приготвувате дома внесувате уште сол и кога конечно ќе седнете да јадете, вие уште солите ... Дали користењето на солта излегува од контрола? Солта ги оштетува крвните садови, а предизвикува и зголемен крвен притисок. Луѓето кои често употребуваат солена храна имаат огромен ризик за развој на хипертензија – пренесува списанието Circulation. Конзумирањето на солта излегува од контрола, тоа е факт. Луѓето во развиените земји внесуваат неколкукратно повеќе сол од максимално дозволеното. Ова го потврдува и фактот што секоја година се поголем е бројот на луѓе кои патат од хронична хипертензија, а кардио – васкуларните болести се број еден убиец во светот. Затоа внимавајте! Повеќе од 80% од потребното количество сол веќе сте го внеле во организмот преку готовата храна која сте ја купиле, ...
| | веќе видена

Поради лесното зголемување на телесната тежина, внимавате на секој залак што го ставате во уста? Потполно Ве разбираме и затоа Ве потсетуваме на неколку намирници кои можете да ги јадете колку што сакате без да се грижите за килограмите. Домашни кисели краставички Малите вкусни кисели краставички кои што се одличен додаток со јадењето, се неверојано нискокалорични и неверојатно здрави. Киселите краставички се одличен избор без да се грижите за килограмите. Пуканки Пуканките се житарици, содржат многу малку калории, исполнети се со воздух, па можете да ги конзумирате колку што сакате без притоа да се грижите дека ќе можат да ви додадат некој килограм плус. Сепак, внимавајте на пуканките кои се пржени во масло, тие имаат дополнителен број на калории. Чипс од тиквички со лимон Направете чипс од тиквички со лимон. Испечете тенко насечкани тиквички прелиени со лимон. Ќе добиете одличен чипс кој ќе го замени класичниот, а притоа ќе внесувате неколкукратно помалку калории отколку што внесувате грицкајќи го ...
сите 2 | | | веќе видена

Како да го израмните стомакот? Како што е позната потрагата по Светиот Грал, многу луѓе се на мисија да ги подобрат своите стомачни мускули. Што е потребно за да ја остварите оваа цел? Следните едноставни вежби и совети за промена на животниот стил можат да ве одведат кон правата насока. Број 1. Поправете го држењето на телото Згрбавете се и Вашиот стомак се надвиснува. Затоа, исправете се, и сте им направиле на Вашите стомачни мускули услуга без капка пот. За подобар став при стоење, израмнете ја линијата на ушите со рамењата, рамењата со колковите а колковите со колената и глуждовите. Држете ги рамењата како да се закачалка за кошулата која ја носите. Исправете го ‘рбетниот столб и распоредете ја тежината на телото рамномерно врз стапалата. Број 2. Не ги запоставувајте другите мускулни групи Не се внесувајте толку многу во подобрување на стомачната мускулатура со тоа што ќе ги заборавите другите мускулни групи. Централни мускули се и глутеусите на задникот и грбните мускули. Пилатесот е еден од начините да ...
сите 2 | | | веќе видена

Според група на Шведски научници, протеините кои се наоѓаат во млекото можат значително да го намалат ризикот од појава на карцином на црева, но исто така и да го забават растот на веќе постоечкиот тумор на цревата – јавува Journal of Dairy Science. Според научниците кои го анализирале протеиниот laktofericin 4-14, дошле до заклучок дека овој протеин има значајна улога во намалување на способноста на делбата на туморозните клетки. Науниците сметаат дека доколку овој протеин се издвои и се употреби како терапија, значително ќе помогне во сузбивање на цревните и некои други видови на тумори бидејќи лактоферицинот 4-14 го намалува оштетувањето на ДНК, а со тоа и способноста на една клетка да малигнизира. Млекото е особено богато со овој протеин. Научниците направиле истражувања во врска со делувањето на млекото, односно протеините на млекото и сузбивањето на карциномот на црева и добиле позитивни резултати. Овој тип на лактоферин од млекото можно е позитивно да делува и во спречување на карциномите и од ...
| | веќе видена

Намалете го стресот Малата доза на стрес може да биде добра за Вашиот организам. Тоа е начинот на кој Вашето тело се подготвува за предизвик, на пример презентација на проект пред колегите. Но континуираниот стрес е штетен и е лош за Вашето здравје. Истражувањата покажале дека може да му наштети на Вашето здравје – да го ослабне имуниот систем кој е задолжен за борба со болестите и вирусите. Намалете го стресот со избегнување на стресни ситуации и дајте си време на себе за релаксација. Имајте редовно секс Не само што сексот прави да се чувствувате убаво, туку му делува добро и на Вашето здравје. Докажано е дека активниот сексуален живот може и да го подобри здравјето. Едно истражување ја испитуваше врската помеѓу сексуалната активност и здравјето на средовечните и постарите луѓе. Се докажа дека луѓето кои често имаат секс имаат подобро здравје од другите. Земете си милениче Има причина поради која кучињата ги нарекуваат најверниот другар на човекот. Кучињата и другите видови на миленичиња можат да ни понудат ...
сите 2 | | | веќе видена

Слабите луѓе се слаби поради многу причини, на некои од нив можете а на некои неможете да влијаете, но како и да е за да останат такви тие имаат контрола над исхраната и животните навики. Ние ви издвоивме нешто од тоа. Гените и тежината Гените имаат огромно влијание врз тоа каква ќе биде вашата телесна тежина. Но, како и да е храната влијае без разлика што сите ваши блиски се слаби. Доколку не внимавате на исхраната гените нема да ве спасат. Тежината и редовноста на оброците Слабите луѓе никогаш не прескокнуваат оброци, никогаш не стојат гладни по цел ден за на крајот да изедат неконтролирано многу храна. Запомнете, ова е главниот причинител за дебелеење. Слабите луѓе ги набљудуваат килограмите Слабите луѓе ги набљудуваат килограмите многу често. Тие еднаш во две недели задолжително се мерат, па секогаш знаат кога нешто не е во ред со нивната тежина. Тие неможат да си дозволат да се здебелат за 5 килограми а да не ни забелаежат. Тежината и физичката активност Слабите луѓе никако не го поминуваат денот пред ...
| | веќе видена

Мит: Задоцнетата вечера ја зголемува Вашата тежина Вистина: Да го разбиеме овој мит еднаш и засекогаш. Нема никаков доказ дека вечерата во доцните часови забрзано ја зголемува Вашата телесна тежина. Но тоа што го знаеме и научно што е докажано е дека внесувањето на голем број калории ја зголемува телесната тежина, па многумина кои преферираат да јадат навечер внесуваат поголема количина на храна богата со калории. Сепак, јадењето веднаш пред спиење може да доведе до лошо варење на храната и проблеми со киселините во желудникот. Мит: Некои шеќери се полоши од другите Вистина: За шеќерот, медот и високо фруктозниот сируп од пченка, докажано е дека нашето тело ги апсорбира на ист начин. Наместо да избегнувате одредени видови на шеќери, пробајте да ја намалите дозата на шеќер што ја консумирате дневно. Мит: Кафето му штети на организамот Вистина: Ова е еден од поголемите митови. Кафето, консумирано во нормални количини (2-3 шољи дневно) е важен дел од правилната исхрана на човекот и придонесува многу со неговите ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако боледувате од депресија или сте имале депресија тогаш знаете колку безнадежно можете да се чувствувате. Важно е да побарате професионален третман за оваа состојба. Но, постојат и некои работи кои можете да ги направите за да ги олесните симптомите на депресијата. Вежби, промена на исхраната па дури и играње со некое милениче може да го подобри Вашето расположение. Прочитајте во продолжение како повторно да си воспоставите контрола врз Вашиот живот. Дозволете му на вашето милениче да си игра со вас Понекогаш Вашето милениче навистина може да биде ваш најдобар пријател – а тоа е добра терапија. Кога си играте со Вашето милениче вие не мислите на проблемите. Исто така, кога се грижите за вашето милениче вие исполнувате една обврска која е надвор од тоа што го правите само за себе. Грижата за другите може да делува многу поволно. Јадете паметно за да го подигнете телото и духот Постои врска помеѓу духот и телото. Иако не постои специфична исхрана која делува кај депресијата, здравата исхрана може да биде дел ...
| | веќе видена | слични

Летото заврши. Позади нас останаа плажите, горештините и се она за што цело лето пишувавме. Времето почна да си ги покажува забите, a ладните ноќи веќе наговестуваат дека есента е пристигната. Немојте веднаш да очајувате, намалувањето на темперетурите не гледајте го само од негативната страна, туку препознајте ги позитивните ефекти. Еве неколку наши совети како да се рекреирате за време на слободните есенски денови. Возете велосипед Сигурно возењето на велосипед не ви беше примамливо кога надвор живата на термометарот поминуваше 40. Но сега се чини идеално. Земете го велосипедот облечете потопла облека и рашетајте низ градот, правете го ова редовно. Придобивките сигурно веќе ви се јасни. Планински истражувања Планината не беше примамлива за искачување во летните горештини, но сега кога е поладно, тоа би било одлично. Земете ранче со храна и топла облека и започнете да ја истражувате блиската планина, посетете некоја пештера или некоја ливада каде што ќе направите пикнинг и ќе забележите дека и во есен ќе ...
| | веќе видена | слични

Како што поминува времето, бракот односно врската станува понекогаш досадна и жените се почесто почнуваат да го избегнуваат сексот со партнерот. Зошто е тоа така, не навлегуваме во детали, но се смета дека монотоноста е главниот причинител. Ние денес ви ги претставуваме “најомилените” изговори на жените за избегнување на секс. Почекај да ми заврши серијата! – Најлоша реченица која можат да ја кажат жените, делува тотално против машкото его и тој сигурно ќе ја изгуби желбата за секс. Неможе сега ќе ги разбудиме децата! – ова нема што да се објаснува, ако се сака, децата навистина и не се некој проблем. Неможам, стварно ме боли главата! – Кога ова ќе ви го каже жената односно девојката, сфатете дека ве лаже само за да го избегне сексот, сексот е лек за главоболка а тоа е научно потврдено. Неможам, имав напорен ден на работа/факултет изморена сум... – Секот навистина смирува и опушта, така да “уморна сум” е обично чисто оправдување. Имам ПМС, сега не е време – Жените понекогаш глумат дека имаат ПМС и мажот ...
| | веќе видена | слични

next