PlanetSport

Венгер сепак дојде до својот напаѓач. Напаѓачот на Манчестер Јунајтед и Англија ја продолжи кариерата во Арсенал. Арсенал ја демантираше веста, но дополнително и БСС и Скај потврдија дека сепак договор е постигнат. Арсенал и на својот сајт објави дека Велбек е нов член на клубот. Неодамна пишавме дека Велбек е на пат за Лондон. Се очекуваше дека ќе биде Тотенхем, но се случи пресврт во последните моменти и Велбек од тренинг кампот на репрезентациајта на прегледи отиде сепак во редовите на најголемиот ривал Арсенал. Јунајтед така ја врати услугата на Аренал кој го пушти Ван Перси пред две години во Манчестер. Доцна вечерта ББС и Скај Спорт дојдоа до информација дека договор меѓу двете страни дошло и Велбек премина на Емирати, со тоа што играчот не сакал да оди на позајмица веќе барал да замине од клубот. Арсенал прифатил на сума од 16 милиони фунти за напаѓачот. Конечно после сите формалности, 2 часа по завршувањето на преодниот рок, Арсенал и на официјалниот сајт објави дека Велбек е нов играч на клубот. ...
сите 14 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Галатасарај соопшти дека и Блерим Џемаили и Горан Пандев официјално потпишале за тој клуб. Пандев уште вчера беше најавен и во медиумите испратен како звучно засилување на турскиот клуб, но не треба да се заборави и доста квалитетниот Џемаили. Швајцарскиот и македонскиот фудбалер, досегашни играчи на Наполи, потпишаа за турскиот клуб непосредно пред завршување на летниот преоден рок. Џемаили стигна во Галатасарај за 2.35 милиони евра, додека нашиот Пандев пристигна како слободен играч.
сите 35 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед не штедеше за донесување на Радамел Фалкао, клубот од Олд Трафорд го направи Колумбиецот најплатен фудбалер во Англија. После очајната мината сезона, влегувањето во новата беше уште полош и Луис ван Гааал мораше да реагира. Јунајтед го отвори паричникот и во го премина градскиот ривал – Сити. Радамел Фалкао оваа сезона ќе добива 346.000 фунти неделна плата! Но, тоа не е се. Јунајтед мора на Монако да му плати и шест милиони фунти за овогодишната позајмица на Колумбиецот, така што неговиот едногодише ангажман ќе ги чини 24 милиони фунти, а што е најтажно за навивачите на Јунајтед. Ел Тигре и покрај потрошените милиони и понатаму ќе биде во сопственост на Монако.
сите 51 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед е клуб кој далеку најмногу се засили во овој преоден рок. Менаџерот на тимот од Олд Трафорд Луј Ван Гал го доведе Радамел Фалкао, Анхел Ди Мариа, Дејли Блинд, Андер Ерера, Лук Шо… Факт е дека Манчестер Јунајтед во ова сезона ќе изглеа потполно подруго отколку во минатата сезона, а на теренот би требало да изгледа отприлика вака:
сите 60 | | | веќе видена

Колумбиецот конечно потпиша договор со Манчестер Јунајтед и во оваа година ќе игра на позајмица за славниот клуб. Јунајтед има опција да го откупи договорот во наредната година. Тешко дека некој вчера можеше да очекува ваков расплет на сагата околу Фалкао. Да потсетиме, Колумбиецот беше блиску до Реал, се сметаше дека тој договор веќе е постигнат но на крајот од враќањето на Тигарот во Мадрид немаше ништо. Тогаш Сити беше фаворит да го доведе Колумбиецот. Преговорите почнаа, но кога Ѓаволите тргнаа во напад и неочекувано победија и го доведоа Фалкао на Олд Трафорд. Јунајтед сеуште не ги објави сите детали од договорот. Ќе мораат тоа да го направат поради инвеститорите на берзата, па така нема да има грижа. Моментално се шпекулира за сума од 20 милиони фунти за година дена колку што збирно изнесува платата на Фалкао и оштета за Монако. Сигурно дека Јунајтед ќе може да го откупи Колубмиецот во наредната сезона. „Воодушевен сум што стигнав во Манчестер Јунајтед. Тоа е најголем клуб на светот и спремен сум да се ...
сите 14 | | | веќе видена

Милан доведе ново засилување. Ово пат го отворија паричникот, на Сан Сиро стигна Бонавентура од Аталанта. После бројните играчи кои го доведе бесплатно или на позајмица, Милан конечно го отвори и паричникот. За 7 милиони евра го доведе Џакомо Бонавентура, играчот за врска на Атланта. Бонавентура е дете на клубот од Бергамо. Во последните три сезони одлично играше, го следеа скаути на Милан и сега се решија да го доведат. Во минатата сезона постигна 7 гола за Аталанта. Забележа и еден настап за селекцијата на Италија.
сите 12 | | | веќе видена

Денес е последниот ден од трансфер пазарот во Европа и ден кога ќе трансферираат неколку големи имиња и ќе се направат голем број на трансфери. Нашата редакција се до затворањето на трансфер маркетот (на полноќ) редовно ќе ве известува за сите трансфер операции и шпекулации: - Англиските клубови ја поминаа границата од 1 милијарда фунти потрошени во летниот преоден рок што е нов рекорд во Премиер лигата. - Потврдено: Откако пропадна трансферот на Биабиани, Милан го комплетираше трансферот на Џакомо Бонавентура од Аталанта за 6 милиони евра. - Пропадна трансферот на Биабиани во Милан бидејќи Закардо, кој беше дел од трансферот, не постигна договор со Парма. - Последните информации од англиските медиуми говорат дека Арсенал го комплетирал трансферот на напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Дани Велбек. За финансиските детали подоцна… - Суперагентот Жорге Мендес го понудил својот клиент Жоао Мутињо на Валенсија и Манчестер Јунајтед. Мутињо исто како и Фалкао сака да го напушти Монако, па Мендес е спремен да ...
сите 15 | | | веќе видена

Раководството на Милан активно работи на трансфер пазарот па денес го комплетираше трансферот на Марко ван Гинкел од Челзи, а пред трансфер на „Сан Сиро“ е и крилото на Парма, Биабиани. Ван Гинкел пристигна во Милано на медицински прегледи откако Челзи и Милан се договорија за едногодишна позајмица со право на откуп на крајот на сезоната. Играчот за врска ќе пристигне на „Сан Сиро“ како замена за Монтоливо кој поради повреда ќе отсуствува од терените до ноември. Во моментов „росонерите“ се блиску до договор со Парма за трансфер на крилниот напаѓач Бианиани. Милан за францускиот интернационалец ќе плати 4 милиони евра, плус во Парма ќе го испрати дефазнивецот Закардо.
сите 9 | | | веќе видена

Навивачите на Галатасарај на социјалните мрежи се поделени околу трансферот на македонскиот напаѓач Горан Пандев од Наполи. Предноста на ангажманот на струмичанецот се гледа во неговата мала цена, особено во однос на другиот напаѓач кој бил на радарот на турскиот гигант, Лукас Подолски од Арсенал. Но, навивачите ѝ замеруваат на управата бидејќи потрошила пари за „ситни“ трансфери, како тие на голманот Синан Болат (300.000 евра) и на Јасин Оцтекин (150.000). Фановите на Галата се незадоволни и поради потрошените 4,5 милиони евра за Тарик Чамдали, кои заедно со оние потрошени за Пандев, можеле да послужат за ангажман на едно големо име како Подолски.
сите 42 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед беше најактивен во летниот преоден рок и потроши повеќе од 200 милиони евра на засилувања, но дали заврши добра работа останува да видиме. Медиумите на Островот тврдат дека „црвените ѓаволи“ со потрошените пари изградиле небалансиран тим, а тоа добро се гледа на оваа фотографија.
сите 60 | | | веќе видена

Фернандо Торес се уште го нема одиграно првиот официјален натпревар за Милан, а веќе почна да руши клупски рекорди, откри тренерот Инзаги. Милан вчера со победа над Лацио ја отвори новата сезона во Серија А, а Торес натпреварот го следеше од трибините, но Инзаги е исклучително задоволен од трансферот. „Торес ќе ни биде од голема помош во новата сезона и со него ќе добиеме на брзина во контра нападите. Тој имаше неверојатни резултати на медицинските прегледи, со кои постави нов клупски рекорд. Сигурен сум дека набрзо сите ќе го видите стариот Торес“, изјави Инзаги , а потоа се осврна на натпреварот. „Почнавме од нула, но во изминатите 50 дена завршивме голема работа и тимот од ден на ден расте се повеќе. Од натпревар во натпревар ќе бидеме се подобри и треба да го покажеме карактерот на Милан. Ако загубиме треба да загубиме од оние кои се подобро од нас, а не од оние кои имаат поголема желба од нас“, заклучи младиот стратег.
сите 2 | | | веќе видена

next