Музика 24

Четири девојки, секоја од нив фантазира за Криско. Оваа видео приказна за темата “Лош или добар”, бугарската хип-хоп премиерно ја промовираше на Денот на жените 8ми март со што воедно им го честиташе празникот на припадничките на понежниот пол, иако мислиме дека момците дефинитивно повеќе ќе уживаат во оваа провокативна екранизација. Автор на музиката, текстот и аранжманот е самиот Криско, а видеото го режираше Кирил Киров. А како изгледа и звучи сето погледнете во продолжение.
сите 4 | | | веќе видена

Вечерва на 86 години почина доајенот на македонската народна музика, познатата и никогаш незаборавна македонска пејачка на изворни народни песни Вања Лазарова која зад себе остави голем број на македонски песни кој никој и никогаш не ќе може да ги отпее. Вања Лазарова – Димитрова е родена на 27-ми април во 1930-та година во с. Страцин, Кратовско. Извесно време работи во Операта при МНТ, а била член и на Државниот ансамбл на народни игри и песни “Танец”. Има испеано стотина македонски изворни народни песни, од кои најголемиот дел се снимени во продукцијата на МРТ. Има настапувано на голем број концерти на повеќе континенти. Пеела во Алберт Хол во Лондон пред британската кралица Елизабета II и премиерот Винстон Черчил. Посебен придонес има во соработката со групата “Анастасија” при создавањето на музиката за филмот “Пред дождот” на Милчо Манчевски кој доби награда “Златен лав” на фестивалот во Венеција во 1994-та година. Нејзиниот вокал е особено податлив за синтезите во етномузиката. Вања Лазарова пеела со ...
сите 107 | | | веќе видена

Во специјално издание на музичкиот магазин „Стисни Плеј“, МРТ ја промовираше македонската евровизиска песна „Dance Alone“. Песната „Dance Alone“ ја потпишуваат Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Борислав Миланов од „Symphonix International“ кои претходно работеле со голем број реномирани музички имиња како Кели Кларксон, Џон Леџенд, Лејди Гага, Мајли Сајрус и многу други. Исто така овој тим беа потписници и на „Лисја Есенски“ на Даниел Кајмакоски. „Добивме повеќе од двесте песни, меѓу нив навистина прекрасни музички дела, но уште од самиот почеток на отворениот повик во ноември 2016-та „Dance Alone“ на целиот тим ни остана длабоко врежана во меморијата. Сметаме дека имаме фантастична песна, којашто совршено го отсликува темпераментот и енергијата на Јана, а ни дава и одлична подлога за спектакуларен сценски настап“ – изјави Мери Попова, шеф на Македонска Евровизиска делегација. Спотот за „Dance Alone“ е во режија на русинот Сергеј Железко, а кореографијата ќе ја осмисли Амбра Сучи, танчер, кореограф од ...
сите 61 | | | веќе видена

Македонската радио телевизија објави тизер за македонската евровизиска песна “Dance Alone” на нашата овогодинешната евровизиска претставничка, Јана Бурческа. Песната ќе биде промовирана вечерва со почеток во 20.15 часот во „Стисни Плеј“ на МРТ. Специјалната емисија ќе ја води Александра Јовановска, портпарол на македонската евровизиска делегација. “Dance Alone” беше избрана во конкуренција од повеќе од 200 пристигнати песни.
сите 96 | | | веќе видена

Фестивалот на забавни мелодии “Макфест”, наместо во јуни годинава се враќа на стариот термин и ќе се одржи во октомври. Директорот на фестивалот “Макфест”, Љупчо Мирковски на денешната прес-конференција рече дека до пред неколку години обичај беше фестивалот да се одржува токму во октомври, а стариот датум се враќа на барање на штипјани. Жири комисијата на фестивалот од денеска почнуваат со преслушување на композициите кои се пристигнати на конкурсот. “Можам да кажам дека сме мошне задоволни од пристигната бројка на композиции. Пристигнати се некаде околу 140 песни, дел од нив се од домашни, а дел од странски автори. Тоа е благодарејќи на она што го правевме минатата година со странските изведувачи по што малку се прошири веста низ Европа дека овде има фестивал кој заслужува внимание”, вели Мирковски. Тој посочи дека се пристигнати песни од Киргистан, Белорусија, Шведска, Норвешка, Германија, Куба и од Шпанија. Фестивалот “Макфест” ќе се одржи на 5-ти, 6-ти и 7-ми октомври. Првите две вечери се полуфинални и ...
сите 12 | | | веќе видена

Во сабота 11-ти март во “Метрополис арената” во Скопје ќе се одржи еден од долгоочекуваните концерти на популарниот и легендарен српски пејач Мирослав Илиќ. Организаторите велат дека речиси се е подготвено за саботниот концерт, а истиот стартува во 21 часот. Како што е и најавено, прв на сцената пред големата балканска ѕвезда, ќе се појави нашата македонска музичка ѕвезда Ефто Пупиновски кој со своите големи и познати хитови ќе ја расположи публиката и воедно ќе ја подготви за она што ќе следува, а веднаш по него на сцената микрофонот ќе го превземе Мирослав Илиќ човекот кој токму од Скопје ќе ја стартува својата славеничка туреја – 45 години јубилеј, 45 години музичка кариера. “Ако ви се игра – играјте; ако ви се пее – пејте; Добредојдовте и живели”, вели Мирослав во поканата за дружба со македонската публика, односно славеничкиот концерт кој заради поводот – 45 години јубилеј, ќе биде со поразлична концепција и само со места за седење, односно Метрополис Арената ќе биде претворена во една голема кафеана. ...
сите 4 | | | веќе видена

Познатиот стенд ап комичар Неша Бриџес повторно во Скопје. Местото за подобар живот и начинот како истиот да го реализирате е Домот на АРМ на 17-ти март со почеток во 20 часот. Овој пат тој доаѓа да ве ослободи од нервозата, депресијата, стресот, лошите мисли и да ви донесе смеа, радост, еуфорија, забава и лудо поминато време. Затоа што, верувале или не, само тој може да го направи тоа, затоа што е еден од најдобрите, луд, откачен, оргинален и своеглав. Најдобриот стенд ап комичар на Балканот Неша Бриџес само за вас ја носи најновата претстава, премиерно и за прв пат кај нас “Живот во Македонија”. Карти во предпродажба преку продажната мрежа kupikartizase по цена од 300 денари до 10-ти март и 350 денари до 17-ти март.
| | веќе видена

Младата македонска пејачка Тамара Ангеловска повторно и приреди изненадување на јавноста и за 8-ми март, Денот на жената, таа ја промовираше својата најнова преработка на песната “Je t’aime” или “Те сакам” од белгиската пејачка Лара Фабиан. Имено, станува збор за нова преработка повторно од мега популарен артист како Лара Фабиан која важи за најдобар женски вокал во Белгија, неполн месец откако Тамара одлучи да го освојува албанскиот пазар со евровизискиот хит “Сус” на Рона Нишлиу, за што самата Рона кажа дека тоа е најмоќната верзија на песната што некогаш ја слушнала. Преработката за песната “Je t’aime”, Ангеловска ја направи со својот веќе проверен тим. Музичкиот дел е дело на Иле Спасев, додека режијата и самото снимање на видеозаписот му ги препушти повторно на Џулиани и неговата Џубокс продукција. За нејзиниот изглед и овој пат се погрижија стилистите од бутикот „Голден Гарден“ од Велес кои за Ангеловска избраа прекрасен фустан од новата колекција. “Полека ја подготвувам мојата трета студиска песна ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонската пејачка Елена Ристеска беше специјална гостинка на концертот на Хари Мата Хари во Белград, кој што се одржи вчера 8ми март во познатиот “Сава центар”. Елена и Хари од неодамна го имаат дуетот “Још ме плашиш”. На концерт кој се одржа на Денот на жената, Елена и Хари премиерно го отпееа дуетот во живо. Заедно со Елена, гостинка му беше и познатата српска поп пејачка Јелена Томашевиќ, со која Хари исто така има снимено дует. Спотот за “Још ме плашиш” се доврши минатиот месец во Белград, а претходно се снимаше и во Скопје, неговата промоција се очекува наскоро.
сите 2 | | | веќе видена

Легендарниот Џез состав предводен од култниот џез пијанист,”The Chick Corea Elektric Band” на 2ри јули ќе гостува во Скопје. Во склоп на оваа ексклузивна светска турнеја и македонската публика за прв пат, ќе има шанса да го слушне во живо проектот, кој засекогаш ќе остане како дел од музичката револуција во џез музиката. “The Chick Corea Elektric Band” е еден од неколкуте џез состави који дефинитивно внесоа револуција во самата уметничка форма во џез музиката. Нивниот истоимен деби албум од 1985 година, пристигна како гром од ведро небо, спојувајќи неколку правци, џез, рок, латино и фанк. Овој класичен квинтет состав: Chick Corea – пијано, Dave Weckl – тапани, John Patitucci – бас, Eric Marienthal – саксафон, Frank Gambale – гитара во текот на осумдесеттите и деведесеттите години издаде неколку албуми, кои што извршија огромно влијание од хип хоп музиката, до сите најдобри џез музичари на денешнината. Chick Corea – пијанист, композитор и лидер на бендот, член на џез “Hall of Fame” и NEA Jazz Master, еден е ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонската пејачка Елена Ристеска ќе биде специјална гостинка на концертот на Хари Мата Хари во Белград, кој ќе се одржи на 8-ми Март во „Сава центар“. Елена и Хари од неодамна го имаат дуетот “Још ме плашиш”. На концерт кој се одржува на Денот на жената, Елена и Хари премиерно ќе го испеат дуетот во живо. Заедно со Елена, гостинка ќе биде и српската пејачка Јелена Томашевиќ, со која Хари исто така има снимено дует. Спотот за “Још ме плашиш” се доврши минатиот месец во Белград а претходно се снимаше и во Скопје, неговата промоција се очекува наскоро.
сите 4 | | | веќе видена

На 11-ви март во хотелот “Александар Палас”, традиционално по 18-ти пат ќе се одржи “Виенскиот Бал” во Скопје, во организација на Здружението за културна соработка “Јохан Штраус”, а под покровителство на амбасадата на Република Австрија во Македонија. “Виенскиот Бал” во Скопје е традиционална културно-музичка манифестација, резултат и потврда за македонско-австриската соработка на полето на културата и уметноста. Скопје е една од привилегираните метрополи во светот што имаат свој Виенски Бал, кој е и најуспешен во регионот со оглед на континуитетот на одржување, квалитетот на организацијата и програмата, кои придонесуваат за огромен интерес за оваа уникатна манифестација. Посетитетелите ќе уживаат во виенските валцери и екстравагантноста на Штраус музиката. Маестралниот оркестар “Јохан Штраус” годинава ќе музицира под диригенство на маестро Емин Џијан. Интересно е што годинава се одбележува 150. јубилеј на светски популарното музичко дело “На убавиот син Дунав” на композиторот Јохан Штраус помладиот или ...
сите 26 | | | веќе видена

“Fiction” е ново акустично трио од Скопје, составено од Петар Ѓуревски (вокал, перкусии), Виктор Захариев (гитара, пратечки вокал), Филип Андонов (гитара, пратечки вокал). Неодамна ја промовираа нивна преработка на песната “How deep is your love” на Calvin Harris & Disciples. Во продолжение ви предлагаме да ја преслушате и видите нивната преработка, а воедно со ова ги охрабруваме и останатите познати и непознати музичари во Република Македонија и пошироко да ни испраќаат нивни преработки со што би можеле да ги промовираме на нашиот музички портал, како вие и сите останати би дознале за нивните таленти и музички способности.
сите 2 | | | веќе видена

Атрактивната и популарна виолинистка некогаш била нарекувана како “чудо од дете”, а сега е една од најпознатите виолинистки на сите времиња. Позната е по спојот на техно и класичниот стил во своите изведби. Уште на свои 16 години ги поместува музичките граници кога го објавува албумот “Violin Player” формирајќи необичен микс на џез, поп и техно звук, но се издвојува и по нејзините сценски настапи и необичен изглед. Албумот веднаш по објавувањето се нашол на Топ листите во над 20 земји од светот. Првиот солистички концерт го има кога има само 9 години, а на 10 веќе настапува со симфониски концерт. До нејзините 13 години веќе објавува три албуми. Запишана е во Гинисовата книга на рекорди како најмладиот инструменталист кој изведува виолиниски концерти на Бетовен и Чајковски. Особено остава впечаток со нејзината изведба на “Toccata and Fugue” на Јохан Себастијан Бах во Д Мол, која е копирана низ целиот свет. Ванеса е првиот изведувач на класичен инструмент кој бил номиниран за престижните BRIT awards за ...
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најпознатите светски музички артисти на денешницата, суперпопуларниот диџеј Afrojack, премиерно ќе настапи ова лето во Македонија, и тоа на второто издание на фестивалот “Ohrid Calling 2017”, ноќ спроти Илинден, на 1-ви август, на стадионот “Билјанини извори” во Охрид. Поради фактот што Afrojack е еден од најтиражните изведувачи на дeнешницата, а воедно можеби и највлијателниот диџеј и продуцент, неговото доаѓање во Македонија со нетрпение се очекуваше во целиот регион. Зад себе има Греми награда, а неколку години по ред, како и годинава, се наоѓа во топ 10 најдобри диџеи според сите релевантни диџеј листи. Nick van de Wall, во јавноста познат како Afrojack е помеѓу другото е познат и со соработките со David Guetta, Beyonce, Pitbull, Ne-Yo, Nicki Minaj и Skrillex, кои што се само дел од светски познатите музичари со кои тој досега соработувал. Светската популарност ја стекнува со првиот албум, насловен “Forget the World” кој го лансираше во ѕвездите и му го осигура место на сите големи светски и ...
сите 6 | | | веќе видена

На 69-от Избор за песна на Евровизија, што ќе се одржи во мај во Киев, Грција ќе ја претставува пејачката Деми со нумерата “This is love”. Грчкиот претставник на овогодишниот Евросонг беше избран синоќа на посебна емисија во Атина. Победникот беше избран со гласање преку телевоутинг и на жири. Гласањето од телевоутингот учествуваше во 70 отсто од вкупните гласови, а остантите 30 проценти гласови ги определи жири составено од Грци што живеат во Австрија, Азербејџан, Белгија, Германија, Грузија, Италија и Украина.
сите 75 | | | веќе видена

Популарната пејачка Елена Велевска годинава имаше ран осмомартовски подарок за сите мајки, а нејзината песна “Една е мајка” особено ја расплака дијаспората. “Во знак на благодарност на личноста која што секогаш е до мене кога ми треба било каква поддршка во животот. Сакав да ја изненадам и да и подарам еден таков роденденски подарок кој што досега и не го добила, а го заслужува”, изјави пејачката претставувајќи го овој роденденски подарок за нејзината мајка. Иако екранизацијата беше најавена токму за 8ми март, Денот на жената, видеото е веќе објавено на нејзиниот официјален канал на YouTube, а како изгледа сето тоа можете да погледнете во продолжение. Уживајте!
сите 3 | | | веќе видена

Поп пејачот Милан Станковиќ минатиот викенд настапи во еден клуб во Виена во кој таа вечер наводно дошло до пукање. Како што пренесуваат балакнските медиуми, околу пет часот наутро 30 годишен маж од Рoмaнија се скарал со двајца Срби и еден Црногорец на возраст меѓу 25 и 42 години, расправијата се вжештила, па дошло и до пукање пред клубот во кој настапувал српскиот пејач. Во привот извештај, тамошните медиуми навеле дека во таа прилика Милан е ранет во ногата и дека е пренесен во болница, но не е во животна опасност и дека главните актери кои го предизвикале инцидентот се уапсени. Сепак, Милан ги демантирал наводите дека е ранет. “И јас како и вие, од медиуми дознав што се случило. Јас си го завршив настапот околу 3 ипол часот после полноќ, после тоа заминав во хотел, а утредента ме однесоа на аеродром, така да ништо не знаев што се случувало додека не дојдов во Белград. Уште еднаш ќе повторам ниту знаев за инцидентот ниту пак сум повреден”, изјавил Милан.
| | веќе видена

Вечерва во Буши ресторанот кој што се наоѓа на Скопското кале се одржа промоцијата на најновиот албум на Верица Пандиловска “Само за тебе”, на кои што се сместени 11 старо-нови композиции. На промоцијата нашата екипа имаше можност да види доста познати ликови од македонската музичка естрада како и од јавниот живот на Република Македонија, меѓукои ќе ги споменеме: Силви бенд, новинарката Валентина Ѓоргиевска – Парго, познатиот фолк пејач Ибуш Ибраимовски, водителката Ирена Спировска, екипи од познати тв станици и интернет портали и многу други. На самата промоција, дружење со присутните, Пандиловска во официјалниот дел чиј водител беше Јована Стојменовиќ, се заблагодари за сите оние кои го помогнаа излегувањето на нејзиниот нов албум како и на познатиот режисер на тв спотови Дејан Миличевиќ на кој дури од благодарност му подари нешто сосема интересно, но сепак подарокот остана тајна за присутните. Освен промоцијата на новиот албум, Пандиловска го провивираше и видео спотот за песната “Нема да остареш” кој што ...
сите 7 | | | веќе видена

Запали град, запали клуб и “Calypso” се запали со излегувањето на сцена на Реља Поповиќ кои сите присутни со нетрпение го очекуваа. Прилеп викендов беше вистинското место за вистинска забава со вистинскиот музички гостин кој го покажа она што најдобро знае да го прави. Освен неговите најголеми хитови кои веруваме повеќето од вас ги знаете, Реља Поповиќ кој сите многу добро го знаете до поранешната “Елитни одреди”, на сцената отпеа песни и од неговите колеги Цвија, Саша Ковачевиќ, Аца Лукас… и многу други. А во продолжение, погледнете само дел од адмосферата од настапот на Реља Поповиќ во прилепскиот клуб “Calypso”. До следната голема забава во Прилеп и во еден од најдобрите клубови во овој град, читајте го музичкиот портал Музика24 и дознајте кој ќе биде следниот гостин во “Calypso” и за се она што се случува на музичката сцена. Од Прилеп за Музика24: Маринела Каранфилоска Коментари коментари
сите 2 | | | веќе видена

next