Автомагазин

Blue Friday во Ми-Да Гранд Моторс За купувањето да биде задоволство, а не товар Објавено на 10 ноември 2017 година Сите се радуваме кога ќе треба да си купиме нешто, но истовремено тешко ни паѓа трошењето. Западниот свет одамна ја откри формулата како купувањето да биде задоволство, а не товар. Неа годинава ја примени и Ми-Да Гранд Моторс организирајќи во духот на Black Friday отворени денови за сите производи на Ford. Наречени Blue Friday, планирани се три настани - оние кои ги пропуштија првите два ќе можат наредниот петок да го посетат салонот на Ford, кој тогаш ќе работи до 21 часот. А во него ќе можат да се информираат за сите производи и услуги што ги нуди Ми-Да Гранд Моторс, да се почестат со попустите на сите возила - нови и половни и да добијат подароци - зимски гуми, кровни носачи и друго за секое продадено возило. Доколку не се сигурни што да изберат, ќе можат да извршат тест возење и за тоа да добијат подарок. Освен за нив, Ми-Да Гранд Моторс за секое продадено Blue Friday возило ќе донира ...
сите 5 | | | веќе видена

Volkswagen и Google ќе развиваат квантни компјутери Објавено на 10 ноември 2017 година Volkswagen и Google потпишаа договор за соработка со кој се предвидува заедно да работат на развој на квантни компјутери кои ќе помогнат вештачката интелигенција да се користи за унапредување на системите за автономно возење за возилата да можат да реагираат што послично на луѓето. Двата гиганти сметаат дека развојот на вештачката интелигенција и напредните технологии ќе ги направат автомобилите побрзи и побезбедни. Освен унапредување на самите возила, од примената на квантните компјутери се очекува и оптимизација на сообраќајот бидејќи секој автомобил ќе може да го избере својот пат до целта во координација со останатите возила. занимливости, поглед во иднината, Volkswagen, Google
сите 11 | | | веќе видена

Мислејќи во седма брзина Lamborghini Terzo Millennio е концепт на суперавтомобил за третиот милениум Објавено на 6 ноември 2017 година Креиран во партнерство со прочуениот Институт за технологија на Масачусетс MIT, концептот Lamborghini Terzo Millennio треба на светот да му покаже како ќе изгледа еден суперавтомобил за третиот милениум. Преамбициозната ознака се оправдува со напредните системи што ги поседува - ултралесната структура, електричната погонска група и екстремната аеродинамика. Тоа е постигнато со каросеријата од јагленородни влакна направена со нанотехногија во која се вградени суперкондензатори и ултратенки батерии во кои се складира енергијата за четирите електромотори. Спецификации не се објавени, но затоа се споменува дека каросеријата има мониторинг систем со кој се детектираат евентуалните оштетувања и потоа самата се поправа со помош на хемикалии спроведени низ микроканали до местото на оштетување. Како тоа би функционирало не знаеме, но затоа можеме да се запознаеме со изгледот на овој ...
сите 3 | | | веќе видена

Жестока битка за брзиот трон Koenigsegg Agera RS и официјално е најбрзиот автомобил во светот Објавено на 6 ноември 2017 година Во моментов во светот на хиперавтомобилите се води опасна трка за брзинскиот трон во која Koenigsegg го презеде приматот - неговиот Agera RS успеа да постигне 447 километри на час. Подвигот е направен на автопат во Невада, на затворена делницата долга 17,7 километри. Според пропозициите што ги налага Гинисовата книга на рекорди, таа мора да се помине во двете насоки по што се зема просечната брзина од двете возења. Интересно е дека тест возачот на Koenigsegg во едната насока постигна дури 457 km/h. Колку за потсетување, Agera RS има 5,0 литарски V8 мотор со 1.360 KS. Од Bugatti тврдат дека нивниот Chiron може да стигне до 463 km/h, но заради безбедносни причини брзината у е лимитирана на „само“ 420. Досегашниот рекорд го држеше Bugatti Veyron Super Sport со постигнати 431 km/h. занимливости, Koenigsegg Agera RS
сите 3 | | | веќе видена

Ново искуство За прв пат во својата историја Volvo има три SUV модели Објавено на 6 ноември 2017 година Volvo го претстави својот помал SUV, кој медиумите веднаш нагалено го нарекоа бејби-SUV. Тој сепак нема бебешки димензии или бејби-лице - XC40 во целост наликува на своите поголеми браќа. Можеби е помалку надмен, но тоа му доаѓа со класната припадност. Посимпатичен во секој случај, тој е дефиниран како свеж, креативен и впечатлив член на понудата на Volvo. Сосема е природно да се доживува како моден, па дури и уметнички додаток на животниот стил на целната група купувачи. Долг е 4,4 метри и е прв модел на Volvo поставен на новата компактната модуларна архитектура развиена во соработка со Geely. Таа ќе биде основа за сите идни модели од серијата 40, но и за електричната програма на кинескиот сопственик. Од моторите засега се споменуваат дволитарски бензински и дизел со 247 и 190 коњски сили, со погон на сите тркала. Гамата ќе биде дополнета со нивни послаби верзии, а подоцна и со новоразвиениот ...
сите 11 | | | веќе видена

Новитет кој изгледа како да го промашил векот Меѓу бескрајните специфичности кои владеат на јапонскиот автомобилски пазар е и постоењето на вакви модели Објавено на 6 ноември 2017 година Toyota Century е наменет е за државници и видни личности кои својот статус во општеството го покажуваат и на овој начин. Меѓу нив се и членовите на јапонското царско семејство, што ги наложува конзервативноста во дизајнот и префинетоста во изработката. А таа пак е подигната на ниво на уметност. Луксузот е императив, но со еден исклучок - седиштата се обложени со волна а не со кожа. Таа имено знае да шкрипи кога се седнува на неа, а во Јапонија тишината е доста ценета. Затоа и во новиот модел посебно внимание е посветено на врвната звучна изолација. За бесшумното возење ќе придонесува и хибридно облагородениот петлитарски V8 мотор, за кој не се објавени техничките податоци. И покрај впечатокот што го остава, во овој јапонски Rolls-Royce се среќаваат многу модерни технологии. Дел од опремата меѓу другото се и адаптивните ЛЕД ...
сите 3 | | | веќе видена

Во лов на светскиот брзински рекорд Екстремниот Bloodhound SSC ги помина своите први километри Објавено на 6 ноември 2017 година Тестирањата спроведени на аеродромот Њукиј во Англија ги следеа неколку илјади љубопитни погледи кои се прашуваа ќе стигне ли до илјада милји на час. Засега се постигнаа само 210, односно 338 километри на час што практично е на горна граница на она што може да се тестира во Британија. Импресивно звучи и податокот дека таа брзина е постигната за само осум секунди, што е екстремно за возило тешко пет тони. Контролата врз него му е доверена на воениот пилот Енди Грин, кој веќе девет години е член на екипата што го развива. Ловот на рекордот се одолжи заради техничките предизвици, но и како велат малите финансиски проблеми. За постигнување на посакуваните 1.609 километри на час, Bloodhound SSC ќе биде опремен уште и со ракетен погон со кој ќе добие вкупно 135.000 коњски сили. Тој сé уште недостасува, заради што и тестирањата кои докажуваат дека тимот е на добар пат беа направени само ...
сите 8 | | | веќе видена

Кој е Kia Stonic? Kia повторно ја проширува својата гама кросовери, и овој пат во вистинскиот правец Објавено на 6 ноември 2017 година Сега е тренд на малите возила, па и Kia Stonic е таков. За развој беше задолжено студиото на Kia во Јужна Кореја, кое за него ја искористи платформата на Rio . Модерниот изглед и должината од само 4,14 метри го прават посебно интересен за урбана употреба. Во оваа класа царуваат европските конкуренти, но Stonic ќе им ги расипе плановите. Разиграниот дизајн веќе на прв поглед навестува дека ќе биде ѕвезда во подем. Не личи ни на еден друг модел на Kia и самоуверено ги краде погледите. Во модерно дизајнираната внатрешност владеат чисти геометриски форми. Се истакнува екранот чувствителен на допир, а ги има сите конективни технологии кои денес се бараат. Бројните елементи за персонализација ќе ги задоволат не само младите. Исклучителната пространост за оваа класа и нагласената практичност на ентериерот ќе послужат и за семејни потреби. Тоа го потврдува и багажникот од 352 литри, ...
сите 6 | | | веќе видена

Очекувајте уште! Објавено на 3 ноември 2017 година Без разлика е фискална мерка за пополнување на буџетот или пак еколошка за намалување на загадувањето, најавеното зголемување на акцизата за дизел горивото нема да биде последно - треба да очекуваме цената на дизелот да расте и во иднина, долгорочно гледано. Ќе расте и онаа на бензинот но со помало темпо, со што би се намалила разликата меѓу нив. Имено, со исклучок на земјите од поранешниот Советски Сојуз, Македонија и Босна и Херцеговина имаат далеку најевтино дизел гориво во Европа - околу 0,8 евра за литар. Следат Косово, Латвија, Полска, Литванија, Словачка, Луксембург и Бугарија каде неговата цена е малку над едно евро. Дизел горивото е најскапо во Норвешка и Исланд - 1,64 односно 1,57 евра за литар, но не е евтино ниту во Италија (1,41), Белгија (1,37), Данска (исто 1,37), Холандија (1,35), Грција… Македонија е на првото место во Европа и според разликата меѓу цените на дизелот и бензинот - цели 22%, за 3% повеќе отколку во Холандија. Следат Грција, ...
сите 249 | | | веќе видена

Брутално! Американски одговор на Mercedes-AMG G63 6×6 Објавено на 3 ноември 2017 година Додека остатокот од светот се занимава со Venom F5, неговите 1.600 коњски сили и 482 km/h со кои сака да гo турне Bugatti Chiron од тронот, Американците повеќе ги интересира овој монструм што го гледате. Името му е VelociRaptor 6×6 и настанат е како одговор на германската AMG G63 6×6 провокација. Се забележува дека како основа е послужена Raptor изведбата на Ford F-150, но со него нема многу сличности. Со вградувањето на два турбокомпресора, од 3,5 литарскиот V6 EcoBoost мотор се извлечени 600 коњски сили. За нивно кротење добредојдени ќе бидат задолжени Brembo тркачките сопирачки со шест клипа, кои се добиваат со скромна доплата од 22.000 долари. Погонот, секако, е на сите шест тркала кои се од 20 инчи. Овој ултимативен теренски пикап ќе се најде во продажба при крајот на годинава. Ќе бидат направени само 50 примероци, секој по цена од 349.000 долари. новитети, Hennessey, Ford F-150
сите 6 | | | веќе видена

Реинкарнирана легенда Jeep нема намера да се откаже од Wrangler - најновата генерација на легендата ја доживеа својата четврта генерација Објавено на 2 ноември 2017 година Од американската компанија која со теренските возила се занимава веќе 75 години ни пристигнаа првите фотографии на новата генерација на Jeep Wrangler. Со дополнителна ознака JL, новиот теренец своето премиерно претставување пред публика ќе го има на претстојниот салон на автомобилите во Лос Анџелес. На првите официјални фотографии може да се види дека Американците немаат многу отстапено од дизајнерскиот правец кој со децении го следи овој модел. Информации за спецификациите на наредната генерација на Wrangler сé уште нема, но веќе е познато дека легендата ќе се нуди во повеќе каросериски комбинации - со мек или тврд покрив, две, три или пет врати… Во комбинација е и пикап верзија која би требало да биде претставена подоцна, но сé уште не е извесна. Според неофицијалните информации, понудата на мотори за новиот Wrangler ќе вклучува ...
сите 3 | | | веќе видена

Дизелот поскапува! Среќна нова година! Објавено на 1 ноември 2017 година Непријатни се за слушање, но за жал очекувани вести - дизелот во Македонија поскапува. Според предлог буџетот на Република Македонија за идната 2018 година е предвидено зголемување на акцизите на дизел горивото за 3 денари, што комбинирано со данокот на додадена вредност значи поскапување за 3,54 денари по литар. Македонија е една од поретките земји каде дизел горивото е значително поевтино од бензинот. Тоа се должи исклучиво на помалите давачки, бидејќи производствените цени на горивата повеќе или помалку скоро се изедначени. Според најновите податоци од регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија, признаената рафинериска цена на дизелот изнесува 27,556, а на бензинот од 95 октани 27,616 денари. Слично е и со референтните цени на нафтените деривати на светски берзи според кои нашите антимонополски регулатори кројат колку длабоко ќе ни брцнат во џебот - според нив бензинот чини 547 долари за тон, а дизелот 490. Од друга ...
сите 117 | | | веќе видена

Руско Баги меѓу минатото и иднината Русите од делови на сериските модели на Лада направија неверојатен баги Објавено на 1 ноември 2017 година Во последно време сите зборуваат за иднината на Лада, ама група руски ентузијасти тоа го направи на поинаков начин. Имено, тие од елементи на сериските модели на Лада склопија уникатен баги наменет за движење по најтешките терени, како што се сибирските мочуришта. Го нарекоа Ура, што всушност е кратенка од ударно-извидувачки автомобил (на руски ударно-разведывательный автомобиль). Багито кое може да превезе до 350 килограми товар има мотор од 1,6 литри и 98 коњски сили, петстепен менувач и погон на задните тркала. Долго е 3,52 метри, ширико 2,23 и високо 1,43 метри. Конструирано е така неговото одржување да биде едноставно, а каросеријата е засилена со композитни материјали. занимливости, Lada
сите 5 | | | веќе видена

Моќно и пожелно Vision Coupe е концепт на спортска купе-лимузина која ќе биде темел за новата генерација на Mazda6 Објавено на 1 ноември 2017 година На наследникот на Mazda6 ќе чекаме малку подолго, но тоа не беше пречка во Токио да биде претставен Vision Coupe концептот што го најавува. Како што е вообичаено последниве години, тој е четиривратно купе со истакнати спортски линии. Тоа е видливо и од ознаката и со применетата Soul of Motion дизајнерска филозофија. Елементите како големата маска и тесните светла кои длабоко навлегуваат во крилата на автомобилот се понагласени отколку на актуелните модели. Заради тоа иако не станува збор за спортски модел, концептот има динамичен изглед. Тоа впрочем во оваа класа лимузини е од витално значење за да се атакува на вниманието на купувачите. Тие се привлекуваат и со внатрешноста која се одликува со минималистички дизајн и луксузна нота. Затоа и се среќаваат украсни елементи од дрво и класична инструмент табла со аналогни покажувачи. Јапонците наведуваат дека ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога традицијата провоцира… Спојувајќи ги иновативноста и традицијата, обновениот Citroen C4 Cactus на уникатен начин ќе настапува во компактната класа Објавено на 1 ноември 2017 година Воопшто не е толку стар, но го постигна своето - Citroen реши да го обнови C4 Cactus. Измените се толку длабински што веќе не може да зборуваме за истиот оној тренди шмекер од пред три години. Сега тој и покрај познатото име претставува нова понуда во компактната класа. Ги има сите обележја на својот сегмент, но сé уште се истакнува со својот единствен карактер. Дизајнот и понатаму му е одважен и модерен, но развиен за да го нагласи својот статус. Донесувајќи малку свежина во сегментот, веќе ги нема масивните Airbump елементи на боковите. Тие сега се стилски интегрирани во долниот дел на вратите. Флуидноста на силуетата е нагласена со преобликуваните површини и лебдечкиот покрив. Предниот крај кој останува на две нивоа е поизразен. Полните облици на задниот дел некако природно се нагласени со широките ЛЕД светла со 3-Д ефект. ...
сите 4 | | | веќе видена

По еден Daihatsu за сите Во Европа скоро и да заборавивме на еден од најстарите јапонски производители на возила Објавено на 31 октомври 2017 година Daihatsu за салонот на автомобилите во Токио во чест на својата 110-годишнина подготви дури пет премиери. Сите се чудни на изглед но посебно се истакнува DN Cargo. За Јапонците тој е носталгично навраќање во шеесеттите години. Сличен ефект има и DN Compagno, за кој од Daihatsu велат дека е стилско четиривратно купе наменето за активните пензионери. Во тој контекст изборот на еднолитарскиот турбо мотор делува малку збунувачки, но не и опцијата од 1,2 литарска хибридна погонска единица. Концептот DN U-Space е просторно мини возило со големи практични можности. Лизгачките врати без централен столб меѓу нив се отвораат електрично, ставајќи ја на увид модерно уредената внатрешност. Дизајниран е за младите мајки, заради што и некои решенија делуваат нежно. На нивните сопрузи пак повеќе ќе им се допадне стилски обликуваниот кросовер DN Trec. Благо потсетувајќи на ...
сите 6 | | | веќе видена

Експериментирање со мото-иднината Мото одделението на Honda на салонот во Токио послужи вистинската посластица Објавено на 31 октомври 2017 година Парадата мото новитети на Honda во Токио ја предводеше Neo Sports Cafe, кој на фундаментален начин ги обединува убавината и забавата во возењето. Електричните трендови беа застапени со PCX концептот чии отстранливи батерии му ја зголемуваат практичноста. За помалку скептичните беше покажана и негова хибридна верзија. Со своето вечно име, шестцилиндричен мотор и автоматизиран менувач со двојна спојка, кралица на настанот за малку ќе беше новата генерација на GoldWing. Титулата сепак отиде кај експерименталниот Riding Assist e. Способен сам да балансира, тој нуди увид во една поинаква иднина која никој воопшто не ни можел да ја замисли при лансирањето на Super Cub серијата мотоцикли. Во чест на нејзините пред 60 години и 100 милиони продадени примероци, Honda подготви палета нови модели со предизвикувачки за сетилата ретро изглед. Докажаната механика дополнета со ...
сите 9 | | | веќе видена

Различни и неспоредливи, но сепак слични Во присуство на голем број пријатели и гости, Порше Македонија ги претстави најновите членови на семејството на Volkswagen - Polo и Arteon Објавено на 31 октомври 2017 година Неделава вистинските љубители на марката беа преокупирани - Volkswagen претстави два нови модела од својата широка гама. За првиот се чини дека сé се знае, но не е така. Иако зборуваме за автомобил кој веќе 42 години е присутен меѓу нас, новиот Polo ги надминува сите досегашни пет генерации. И не само нив - како што кажа директорот на Порше Македонија Златко Муцунски, во спецификациите на Polo се среќаваат бројки кои се споредливи на оние од претходните генерации на Golf. Слично е и со опременоста, каде новиот Polo сериски располага со електронски системи кои допрва ќе се најдат во неговиот поголем брат. Препознатливиот дизајн освежен во духот на времето им посакува добредојде на новата генерација купувачи, кои ќе треба да одвојат скоро 14 илјади евра за основната верзија со еднолитарски ...
сите 4 | | | веќе видена

Единствен карактер Објавено на 30 октомври 2017 година Citroen го покажа новиот C4 Cactus, кој и покрај познатото име претставува нова понуда во компактната класа. Измените кај него се толку длабински што веќе не може да зборуваме за истиот оној тренди шмекер од пред три години. Но иако ги има сите обележја на својот сегмент, се истакнува со својот единствен карактер. Да го погледнеме. Видео видео на денот, Citroen C4 Cactus
сите 14 | | | веќе видена

Рубиковата коцка падна, а горивата скокнаа Објавено на 30 октомври 2017 година Додека на Сеунг Беом Чо му требаа рекордни 4,59 секунди да ја склопи рубиковата коцка, регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија две недели ги следеше берзанските цени на нафтата и врз нивното движење одлучи горивата кај нас да поскапат. Според нивните параметри, зголемувањето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар за 3,63% и на референтните цени на бензинот за 3,13% и на дизелот за 3,04% влијаеја на структурата на цените на нафтените деривати кај нас со плус еден денар во цените. Можеби ќе беше и повеќе, но пред паѓањето на рекордот за склопување на рубиковата коцка македонскиот денар зајакна во однос на доларот за 0,501%, така што од утре за горивата ќе плаќаме во просек за 1,81% повеќе. Или, во пари изразено, литар еуросупер БС-95 ќе нé чини 64 денари, литар еуросупер БС-98 65,50, а литар еуродизел (Д-Е V) 52 денари. Кога повторно ќе биде соборен светскиот рекорд во редење на рубиковата коцка ...
сите 3 | | | веќе видена

next