Автомагазин

Мачо кросовер за авантуристи Од Toyota потврдија дека овој кросовер треба да го очекуваме за едно две-три години Објавено на 5 декември 2017 година На салонот во Лос Анџелес Toyota претстави концепт на нов субкомпактен кросовер. Дефиниран е со ознаката FT-AS што е кратенка од Future Toyota Adventure Concept, која јасно укажува на неговите амбиции. Тоа го потврдува и грубиот изглед кој ја навестува неговата подготвеност да се справи со најлошите терени и најнапорните барања од него. Во оваа фаза тој е само дизајнерска студија која треба да го испита и по можност провоцира овој дел од пазарот. А тоа очигледно му појде од рака бидејќи веднаш по неговото претставување од северноамериканските менаџери на Toyota стигна информација дека се планира лансирање на нешто слично во наредниве две-три години. Серискиот модел ќе биде поставен на глобалната TNGA платформа која според стратегијата на Toyota се користи за сé меѓу C-HR и Prius . Погон на сите тркала секако ќе има, а според сегашната состојба на пазарот треба да ...
сите 6 | | | веќе видена

Вистински оригинал Конечно - ова е серискиот Lamborghini Urus Објавено на 4 декември 2017 година После повеќе од пет ипол години чекање од промоцијата на истоимениот концепт, сериската верзија на Lamborghini Urus вечерва конечно беше претставена на јавноста. Како што порано потврди првиот човек на италијанскиот производител Стефано Доменикали, овој кросовер е вистински оригинал. Долг е 5.112 милиметри и ги има задржано и унапредено линиите на другите суперспортски модели на марката. Теренската агресивност е нагласена со големите отвори за воздух под фаровите, кои споени со маската му даваат изглед како да го голта патот пред себе. Профилираната хауба и малку нагласените крила повеќе се наклонети кон спортската нота. Задниот дел ја следи големината на возилото, а силуетата не остава место за дилема дека се работи за Lamborghini. Слично е и со внатрешноста, во која се препознаваат елементи од другите модели на марката. Фотографиите не можат да ја доловат нејзината пространост, но широчината на возилото од ...
сите 28 | | | веќе видена

Битката за титулата влезе во финалето Рамноправно рамо до рамо, шесте финалисти за годинешнава Best Buy Car of Europe титула застанаа пред AutoBest жирито да ги покажат своите адути Објавено на 4 декември 2017 година Citroen C3 Aircross, Ford Fiesta, Honda Civic, Opel Grandland X, Seat Ibiza и Volkswagen T-Roc - еден меѓу нив годинава ќе се закити со престижната титула за автомобил кој нуди најмногу за својата цена. Сите тие на патеката Ваирано покрај Милано, Италија, го собраа AutoBest жирито составено од 31 член за да му се претстават во најдобро светло пред тоа да ја донесе својата финална одлука која ќе биде објавена на 15 декември. Челните луѓе на компаниите што ги произведуваат кои ги придружуваа уште еднаш докажаа дека Final 6 тестирањата на AutoBest важат за едни од најрелевантите и најкомплексни тестови спроведени од автомобилските медиуми. Ова се нашите фото-импресии од таму. AutoBest, фото галерии
сите 4 | | | веќе видена

Од вечноста до денес и назад Фиќо во Шпанија во 1957 година чинеше 65.000 пезети, што е еквивалент на денешни 18.000 евра, пари за кои просечниот Шпанец тогаш требаше да работи три ипол години Објавено на 4 декември 2017 година Освен во Југославија, популарниот Фиќо е национална икона и во Шпанија. Со право, затоа што се појави за време на економскиот бум на земјата и оптимистички ги поведе Шпанците кон подобра иднина. А тие во знак на благодарност достојно го одбележаа неговиот шестдецениски јубилеј. Меѓу другите активности, на патеката во Барселона организираа роденденска парада за Гинис во која учествуваа точно 787 примероци. Сеќавањето на него Seat го искористи да покаже колку возилата напреднале во последниве 60 години. Во улогата на предизвикувач се најде малиот Mii, со чија помош беа посочени главните разлики. Како прва се наметнува отворањето на вратите наназад, кое беше една од карактеристиките на иницијалната верзија на Seat 600. За производство на тогаш модерниот автомобил со самоносечка ...
сите 2 | | | веќе видена

Kia ја збогати кросовер палетата Покрај благо обновениот Sorento, Kia во Лос Анџелес настапи и со plug-in верзијата на хибридниот Niro Објавено на 4 декември 2017 година На салонот во Лос Анџелес Kia Motors ја покажа обновената верзија на Sorento. Овој кросовер доста е популарен во Америка каде со своите карактеристики се наметнува како оптимална понуда. Иако забележителни, визуелните корекции на модерниот но сепак воздржан изглед се задржани на скромно ниво. Нам веќе познат од Франкфурт, на Американците ќе им биде понуден со 2,4 и 3,3 литарски бензински мотори со 185 и 290 коњи. Поголемиот ќе биде стандардно на располагање со 8-степена автоматика, со која ќе може да влече приколка тешка 2,3 тони. Практичноста на високо ниво ја задржуваат трите реда седишта и обемната количина помошна електроника. Поголем предизвик за купувачите ќе претставува plug-in изведбата на Niro , кој со едно полнење на батериите ќе може да помине 40-тина километри. Освен поголемата батерија која се полни два ипол часа, другите ...
сите 5 | | | веќе видена

Прв од новата генерација Mitsubishi Motors стартуваше со дистрибуцијата на Eclipse Cross, кој наскоро ќе започне да се продава во околу 80 земји ширум светот Објавено на 2 декември 2017 година Цените на Mitsubishi Eclipse Cross некаде се познати некаде не, но затоа името му е добро познато. Новиот кросовер не е во корелација со спортскиот модел кој престана да се произведува во 2012 година и со него е поврзан само емотивно. Пазарно ќе се смести меѓу ASX и Outlander , иако и од нив доста се диференцира. Најмногу по купе изгледот на каросеријата бидејќи е прв од новата генерација возила на Mitsubishi кои ги спојуваат заводливиот изглед со теренската силуета. Компактните димензии и моќните карактерни линии кои малку срамежливо потсетуваат на купе се наследени од концептот покажан пред три години. Преовладува модерниот и урбан стил кој се карактеризира со дополнително наострени веѓи над светлата. Динамичниот профил со своите истакнати мускулести облини е како накалемен на семејниот лик на предниот дел на ...
сите 16 | | | веќе видена

Три нови модели, три нови салони Импортерот на Kia за Македонија е решен цврсто да ја следи експанзијата на марката Објавено на 1 декември 2017 година Со три нови модели, Kia годинава тргна во моделска офанзива. Следејќи ја експанзијата, нашиот импортер реши да ја прошири својата продажна мрежа со три нови салони низ Македонија. На отворањето на првиот во Штип отпатувавме со флота возила на корејската марка, кое од кое поново. Предводници беа ултимативниот Stinger и трендовскиот Stonic. Друштво им правеа малиот Rio и автомобилот на годината во Македонија Sportage . Утринскиот студ не беше доволен да нé поколеба и да ја пропушиме можноста накратко да ги пробаме. Сонцето кое ги покажуваше своите заби симболично најави што треба да очекуваме од Stinger. Тој со своите карактеристики ги руши сите сфаќања што досега владееја за корејската марка. Изгледот му е како да потекнува од старо премиум семејство, а не од производител познат по прифатливите цени. Во возење изгледаше како да лебди на ниско растојание над ...
сите 6 | | | веќе видена

Нова генерација на вечната легенда Jeep после 10 години ја претстави новава генерација на Wrangler Објавено на 1 декември 2017 година Настанат како индиректна прогресија на воениот Willys, Jeep Wrangler не се обновува често. Не ни треба затоа што тој е како халеевата комета, да ги употребиме зборовите на неговиот главен дизајнер Ралф Жил. Канаѓанецот многу добро знае што зборува бидејќи наново конструирање на една вечна легенда како што е Wrangler би било исто како и сега да го направиме портретот на Мона Лиза со селфи. За среќа, на овој свет сé уште има луѓе кои знаат да го ценат вечното автомобилско наследство кое моделите како него ни го оставаат. Затоа и новиот Jeep Wrangler е како јајце сличен на претходникот. Визуелните промени се суптилни и главно фокусирани на детали. Ништо не е драстично изменето и основните линии останаа исти. Се забележуваат новите браници и ЛЕД светлата, кои ја даваат потребната модерна нота за ефективен настап на пазарот. Затоа пак конструкцијата е нова. Со употреба на лесни ...
сите 9 | | | веќе видена

Враќањето на оригиналот Изгледот на новиот CLS истовремено ја одржува и аурата на првата генерација на овој модел, кој брзо стана дизајнерска икона Објавено на 1 декември 2017 година Новиот Mercedes CLS е пионер на наредното дизајнерско изразување на марката. Препознатлив е по своите јасни контури и дискретни линии. Неговиот карактер го одбележуваат истурениот преден дел, маската која се шири према доле и ниско поставените предни светла. Меѓу другите особености се и дводелните задни светла со 3-Д ефект и безвремената купе силуета. Изгледот на новиот CLS истовремено ја одржува и аурата на првата генерација на овој модел, кој брзо стана дизајнерска икона. Затоа и ги има познатите гени со истакнати но рамни бочни линии и спуштен застаклен дел. Тој е пример на логична дизајнерска еволуција во која острите рабови и површини значително се смалени и со леснотија обединети. Токму како и неговиот претходник, сегашниот CLS просто зрачи со самоувереност и спортска пргавост. Заедно со елеганцијата и динамичноста што ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Нова категорија за Гинис Почетокот на продажбата на кинеско-шведскиот SUV предизвика маки - за некои слатки, а за некои неочекувани Објавено на 1 декември 2017 година Кинезите ги ставија на мака претставниците на Гинис - тие мораа да измислуваат нова категорија. И тоа не една туку две - првата е за најбрзо распродаден автомобил, а втората за најбрзо креирана нова категорија во нивната книга на рекорди. Причината е една иста - првите 6.000 примероци од кинеско-шведскиот кросовер Lync & Co 01 се распродадоа за само 137 секунди. Новата автомобилска марка настаната како плод на соработката меѓу Geely и Volvo не можеше да посака подобар старт. Настрана сите предрасуди за кинескиот пазар и чудните критериуми на тамошните купувачи, продажбата на 44 возила во секунда е еднакво достигнување како човек да тргне пеш кон месечината и да стигне таму пред да огладне. Успехот се должи на повеќе нешта, тешко раздвоивли според влијанието. Првото е дека Geely ценовно го смести Lync & Co меѓу своите и автомобилите на Volvo. ...
сите 12 | | | веќе видена

Ново лице и 250 коњски сили Објавено на 30 ноември 2017 година Toyota го има Lexus, Nissan Infiniti, Honda Acura, а Mazda ја има Mazda6. Во секој поглед врв во класата, повеќе од овој модел не и ни треба. Посебно сега, откако во Лос Анџелес доби ново лице и турбо бензинец со 250 коњски сили. Дека јапонскиот производител има храброст да направи возбудлива лимузина покажа уште со MPS изведбата на првата генерација. Премиерата на салонот на автомобилите во Лос Анџелес беше спектакуларна. Новата Mazda 6 ги исполни сите очекувања. Дури и повеќе од тоа - ги задоволува строгите естетски критериуми кои од година во година се подигнуваат на сé повисоко ниво. Исто е и со техниката. Јапонците никогаш не се спротивставувале на современите трендови, туку ги менувале. Новиот турбо агрегат е истиот 2,5 литарски што се вградува и во големиот CX-9 . Фасцинира со бројките, но и со решенијата. Системот за деактивација на цилиндрите во случај на мало оптоварување штеди гориво. Исто и степенот на компресија од високи 14:1, со ...
сите 5 | | | веќе видена

Alfa Romeo се враќа во формула 1 После 32 години пауза, италијанскиот производител повторно ќе тргне во лов на F1 титули Објавено на 30 ноември 2017 година Како партнер на швајцарскиот Sauber, Alfa Romeo од следната сезона ќе настапува во формула 1 шампионатот. Тимот ќе има назив Alfa Romeo Sauber и освен дека договорот за соработка е потпишан на повеќе години, засега официјално не се познати многу детали. Но затоа добро се знае дека Alfa Romeo има значајна улога во историјата на формула 1, почнувајќи од самите нејзини корени - првите два светски шампионати ги освоија нејзините возачи, Нино Фарина во 1950-та и легендарниот Хуан Мануел Фанџо наредната година. После тоа Alfa Romeo официјално не учествуваше во формула 1, но со свои мотори снабдуваше други екипи. Во најбрзиот циркус се врати во 1979 година, но после шест години без некој значаен успех се повлече. занимливости, Alfa Romeo
сите 9 | | | веќе видена

Има ли нешто поамериканско од Chevrolet Corvette? Има - нејзината кабриолет верзија Објавено на 30 ноември 2017 година Откако пред две недели ја претстави новата ZR1 верзија на Chevrolet Corvette во купе изданието, General Motors за салонот на автомобилите во Лос Анџелес ја подготви и нејзината Cabrio варијанта. Потешка за само 27 килограми, таа ги ветува слични возбудувања во возењето. Во бројки изразени тие изнесуваат забрзување до магичната граница за помалку од три секунди и максимални повеќе од 322 километри на час. Сето тоа благодарение на компресорскиот 6,2 литарски V8 мотор с о 755 коњски сили и осумстепениот автоматски менувач. И тука во пакет се добиваат спортско ослонување, хауба од јагленородни влакна и управувач од истиот материјал, а опционално и кожен ентериер, Bose аудио систем, седишта со греење и вентилација и слично. Тоа подобро од бројот коњски сили кажува за кои луѓе е наменет овој парадерски кабриолет, чија цена во САД е за само 4.000 долари поголема од онаа на купето. Кој ќе доплати ...
сите 6 | | | веќе видена

Премиера, официјално Објавено на 30 ноември 2017 година Откако во јавноста предвреме излегоа информациите на новата генерација на Mercedes CLS, се чинеше дека сé е познато. Но не испадна така - изненадувања има како во механиката така и во деталите од опременоста и стилските решенија кои не можеа да се видат на првите фотографии. Редот налага прво добро да ја разгледаме, а потоа да коментираме. Видео видео на денот, Mercedes CLS
сите 12 | | | веќе видена

Две нови хибридни верзии Објавено на 29 ноември 2017 година Според најновите информации, Volkswagen работи развој на две хибридни верзии на Golf. Станува збор за возила со класични хибридни погонски групи сочинети од комбинација на 1,5 литарски TSi спарен со електромотор и 7-степен DSG менувач. Втората верзија треба да има уште еден електромотор за задните тркала, со што Golf би добил 4x4 способности но и поголема електрична автономија. И двете верзии имаат еднакви шанси да се најдат на пазарот со тоа што првата веќе е готова за производство, а другата е во протитипна фаза - заради комплексноста на системот потребно е повеќе работа за усовршување на неговиот софтвер. занимливости, поглед во иднината, Volkswagen Golf
сите 14 | | | веќе видена

Претпремиера, неофицијално Утре е денот кога новиот CLS официјално ќе биде претставен, но веќе сега се појавија неговите први фотографии Објавено на 28 ноември 2017 година Ден пред закажаната премиера, се појавија првите фотографии он новиот Mercedes CLS. Неофицијално, но тие сепак се официјални и на нив јасно се гледа помодерниот и поагресивен дизајн. Посебно назад, каде задните светла се целосно редизајнирани и го зафаќаат поклопецот на багажникот кој има поголем отвор, што е предност при товарањето на четирите торби за голф колку што собира во него. Напред доминира веќе вообичаената огромна маска со ѕвездата на Mercedes на средина. Потполно новите светла имаат поостри агли и повеќе не ги допираат линиите на поклопецот на моторот. CLS сепак ќе има пет седишта, што е резултат на бројните барања на досегашните купувачи. Покрај со новите шестцилиндрични бензински и дизел мотори од S-класата , CLS во понуда ќе биде и со четирицилиндрични агрегати. 63 AMG нема да постои бидејќи ќе го замени AMG GT, па на врвот ...
сите 10 | | | веќе видена

Автомобил на 2018 година Седумте величествени влегоа во арената Објавено на 28 ноември 2017 година Кратко и јасно, жирито за избор на автомобил на годината во Европа соопшти дека во финалето за 2018 година влегоа седум кандидати, и тоа Alfa Romeo Stelvio Audi A8 BMW серија 5 Citroen C3 Aircross Kia Stinger Seat Ibiza и Volvo XC40 . Составено од 60 новинари од 23 европски земји, резултатите од своето гласање жирито ќе ги соопшти на 5 март, традиционално во предвечерието на салонот на автомобилите во Женева. Дотогаш носител на ласкавата титула ќе биде Peugeot 3008 . Овој најзначаен европски па и светски избор се одржува од 1964 година, кога прв победник беше Rover 2000. Според пропозициите, во изборот на автомобил на годината во Европа учествуваат сите нови модели кои во претходните 12 месеци се имаат појавено на најмалку 5 европски пазари со очекувана продажба од 5.000 примероци годишно, кои годинава ги имаше 37. Наредната фаза предвидува издвојување на финалистите од пошироката листа на сите новитети, по што ...
сите 2 | | | веќе видена

Volkswagen Amarok стана пикап на годината Со широката понуда на V6 мотори и бројни технички унапредувања, новата генерација на Volkswagen Amarok беше удостоена со титулата интернационален пикап на 2018 година Објавено на 28 ноември 2017 година Единствен кој два пати ја освоил титулата интернационален пикап на годината, Volkswagen Amarok со својот нов V6 мотор е на добар пат да ги освои купувачите исто како што го придоби жирито. А тоа составено од стручни новинари од 25 земји кои ја следат проблематиката, посебно ги истакна неговите off-road можности. Најмногу заслужен е новиот трилитарски агрегат достапен со силина меѓу 163 и 258 коњски сили, кој во содејство со осумстепениот автоматски менувач му обезбедува врвни перформанси. Дизајнот не му е многу изменет во однос на претходникот, но тоа не влијаеше на оценката на членовите на жирито. Нив повеќе ги импресионираше квалитетот на изработката, пространоста и функционалноста на патничката кабина која комфорно може да прими 5 патници. Свое влијание имаше и ...
сите 4 | | | веќе видена

Бензинот поевтини, дизелот се инаети Објавено на 27 ноември 2017 година Како и секогаш, регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија се грижи за нас - за постепено да нé привикне на поскапиот дизел, неговата цена остана иста иако бензините поевтинија. Со нивната најнова одлука, од утре за литар еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 ќе плаќаме за денар, односно денар и половина помалку и нивната малопродажна цена ќе изнесува 65,50 односно 67 денари за литар, додека цената на дизелот останува иста - 54 денари за литар. Причината за ваквата корекција на цените се елаборира со намалувањето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период за 0,67%, поевтинувањето на доларот за 1,388%, намалувањето на референтната берзанска цена на бензинот за 1,07% и нејзиното зголемување за дизелот за 2,33%. Протресени но не и промешани, врз основа на правилата детално опишани во методологијата, од овие проценти произлезе намалување на рафинериските цени на нафтените деривати ...
сите 7 | | | веќе видена

Распродадено! Тукушто претставениот Aston Martin Vantage брзо стана вистински хит - производството за цела година однапред се распродаде за само една недела Објавено на 27 ноември 2017 година Очекувано, би рекле, но сепак е изненадување. Британците знаат што работат, и тие што го направија Aston Martin Vantage и тие што веќе го купија. Другите, ако сега го нарачаат, ќе чекаат цела година повеќе, без разлика што ќе издвојат 154.000 евра за тој престиж и имиџ. Првите луѓе на Aston Martin се надеваа на добри продажни бројки, но не и дека новиот Vantage ќе биде златна кокошка. Под поклопецот на моторот се наоѓа AMG 4.0 V8 твин-турбо со 510 KS и 685 Nm. Силината се пренесува преку 8-степен ZF автоматик, а Vantage првата стотка ја лови за 3,6 секунди. Ако не запре, ќе стигне до 313 km/h. занимливости, фото галерии, Aston Martin Vantage
| | веќе видена

next