Ивица Дачиќ коментираше во врска со повиците за предвремени избори

БЕЛГРАД, Србија -- Министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, кој го предводи помалиот коалициски партнер, Социјалистичката партија на Србија (СПС) во средата (20-ти април) рече дека ако тој беше претседател, веднаш ќе распишеше предвремени избори. Сепак, Дачиќ истакна дека политичката стабилност е од голема важност и се согласи дека евентуалните избори треба да се одржат откако Европската комисија ќе ја објави својата одлука за апликацијата на Србија за членство. Изминатиот викенд, водачот на опозицијата Томислав Николиќ отпочна штрајк со глад, барајќи распишување на изборите за декември. Но, претседателот Борис Тадиќ одби да свика предвремени избори пред Србија да добие кандидатски статус во ЕУ. Следните општи избори треба да се одржат во мај 2012 година. (Бета, РТС, Танјуг - 20/04/11)
| | веќе видена | слични

БЕЛГРАД, Србија -- Опозицискиот водач Томислав Николиќ, кој штрајкува со глад веќе пет дена, барајќи предвремени избори во декември, се согласи да се напие вода во четвртокот (21-ви април). Николиќ (59) е во сериозна дехидрација и се согласи на ова дури по апелот на поглаварот на српската Православна црква, патријархот Иринеј. Од болницата каде што е примен објавија дека Николиќ сé уште одбива да јаде. (Вечерње новости, Независне новине, Блиц, Радио Слободна Европа, Б92 - 21/04/11)
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ивица Дачиќ коментираше во врска со повиците за предвремени избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: