Кичевчанецот Лазороски го доби судскиот спор во Стразбур против Македонија

Македонија уште еднаш падна пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Овој пат таа е осудена поради незаконско лишување од слобода и неправедно судење. Пресудата само покажува дека е потребна поголема соработка меѓу правосудните и полициските органи за почитување на законските мерки, но и дека Судот од Стразбур е гарантот на основните човекови права. Уште еднаш највисоката европска судска инстанца пресуди дека Македонија го прекршила членот 6 од Конвенцијата со кој се гарантира правото на праведно судење. Новина е што во истиот случај е прекршен и членот 5, кој го гарантира правото на слобода и сигурност. Не е можеби толку многу важна моралната оштета од 2.000 евра, но кога ќе се соберат сите пресуди, сепак тоа стануваат значајни суми. Последниот случај, за кој сега зборуваме, го доби Јовче Лазороски од Кичево. Приказната започнува на 6 август 2003, кога еден висок функционер од македонските разузнавачки служби дава усна наредба за апсење на Лазороски, за кој се сомнева дека е вмешан во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кичевчанецот Лазороски го доби судскиот спор во Стразбур против Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: